Na terenie dawnej fabryki benzyny syntetycznej w Policach mogłyby powstać ścieżki i punkty edukacyjne, ale też m.in. ogrody, basen rekreacyjny, ścianki wspinaczkowe, skatepark. W Trzebieży – pole golfowe. A centrum Starych Polic mogłoby się bardziej otworzyć na rzekę i przylegające do niego łąki… Tak to widzą studenci architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.
Swoje koncepcje zaprezentowali w holu Miejskiego Ośrodka Kultury w Policach. Powstały one w ramach przedmiotu: zarządzenie miastami. Tworzyli je pod hasłem: „Police – gmina słońca, zieleni i wody”.
– Studenci na pierwszych zajęciach analizują całą gminę i każdy zespół wybiera określony teren oraz proponuje rozwiązania dla niego – opowiadała dr inż. arch. Elżbieta Czekiel-Świtalska z ZUT. – I tutaj właśnie widać, że jest fragment miasta Police, jest Trzebież, są też całkiem małe miejscowości. Jeden z projektów na przykład dotyczy terenu przy strzelnicy. To obszar właściwie tylko dla strzelnicy, a tu studenci wymyślili, że może powstać takie małe targowisko. Szukają różnych rozwiązań – ekologicznych, ale też patrzą na to, jak przyciągnąć ludzi do tych miejsc przez cały rok. Żeby nie były tylko sezonowe.
Na planszach i makietach z koncepcjami studenci przedstawili m.in. plan adaptacji terenu i ruin dawnej fabryki benzyny syntetycznej na wielofunkcyjny obszar parkowy – z zachowaniem większości pozostałości fabryki i wkomponowanie ich w różnorodne funkcje: kulturalne, sportowe, rekreacyjne. To np. utworzenie ścieżek i punktów edukacyjnych, ale też m.in. ogrodów, basenu, ścianek wspinaczkowych, skateparku. Ta koncepcja powstała pod hasłem „Park Postindustrialny Hydrierwerke w Policach”.
Studenci zaprezentowali też np. koncepcję utworzenia pola golfowego w Trzebieży, adaptacji terenu przy jeziorze Bartoszewo, a także nowego centrum Starych Polic (otwartego na rzekę i polickie łąki).