Sytuacja w Zespole Szkół jest kontrolowana – mówi starosta

Dwie uczennice Zespołu Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach, u których podejrzewa się zakażenie koronawirusem, są na obserwacji w szpitalu w Szczecinie. Wyniki testów mogą być już w środę lub czwartek (4 lub 5 marca).

Obiekty szkoły – w tym również basen i hala sportowa – są zamknięte i dezynfekowane. Dwa internaty (przy ul Siedleckiej i przy ul. Kresowej) zostały objęte kwarantanną. To oznacza, że ten, kto tam wejdzie, musi już pozostać w budynku do jej odwołania.

Kwarantanną zostało objętych w sumie 198 uczniów. W internacie przy ul. Siedleckiej jest z nimi 3 wychowawców (w tym psycholog), ma dołączyć jeszcze jeden psycholog. Przy ul. Kresowej jest jeden wychowawca.

Uczennice, które trafiły do szpitala, to siedemnastolatki. Jedna była podczas ferii w północnych Włoszech, druga w Szwajcarii – ale jeździła do Włoch na zakupy. W poniedziałek (2 marca) zgłosiły się do wychowawcy, bo miały kaszel, gorączkę i trudności z oddychaniem.

– W szpitalu wykonano im testy na grypę i anginę – mówi starosta policki Andrzej Bednarek. – Oba dały wynik ujemny, dlatego podjęto decyzję o pozostawieniu uczennic na obserwacji i o pobraniu próbek do testów na obecność koronawirusa. Wynik powinien być znany w ciągu 4 dni, ale możliwe, że będzie to już jutro lub pojutrze. My podjęliśmy działania zabezpieczające. Sprawa jest delikatna, ale sytuacja jest kontrolowana.

Siedemnastolatki wróciły do internatu zaraz po feriach. To oznacza, że przez co najmniej kilka dni miały kontakt z koleżankami i kolegami. Kwarantanną objęto jedną piątą uczniów Zespołu Szkół – co z resztą? Na pewno lepiej, żeby pozostawali w domach.

– Działamy zgodnie z procedurami – mówi Karina Tatarata z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Policach. – Nie możemy objąć nadzorem połowy Polic. Obserwacja, przede wszystkim obserwacja.

Objawy, na które należy szczególnie zwracać uwagę:

  • wysoka gorączka
  • kaszel
  • duszności

Jeśli je zauważysz, zadzwoń do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej lub na całodobową infolinię NFZ (800-190-590). Tam powiedzą, co robić.

Informacje o aktualnej sytuacji w „białej” są dostępne na stronach szkoły i powiatu. Rodzice uczniów powinni też sprawdzać dziennik elektroniczny.

Kiedy Zespół Szkół znów zacznie pracować?

– Jesteśmy przygotowani do uruchomienia szkoły natychmiast po informacji o wykluczeniu koronawirusa – mówi Agata Jarymowicz, dyrektor Zespołu Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.