Szczeciński szpital kliniczny, który ma siedzibę także w Policach, przymierza się do ścisłej współpracy z tutejszym ośrodkiem szkolno – wychowawczym przy ul. Korczaka. Dyrektor już go zwiedzał.
Wiadomo, jak będzie wyglądała sieć szpitali w Zachodniopomorskiem od 1 października 2017 roku. Policka placówka znajdzie się w kategorii szpitali ogólnopolskich, jako część szczecińskiego szpitala klinicznego. Czy dla mieszkańców to dobra wiadomość? Czas pokaże. Bo jako szpital ogólnopolski nie ma „z urzędu” nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Może jednak ubiegać się o nią w otwartym konkursie ofert, który niedługo ogłosi Narodowy Fundusz Zdrowia.
Kolejną zmianą ma być wprowadzenie opieki koordynowanej. Oznacza to, że pacjent, który trafi do szpitala, ma otrzymać w nim kompleksową pomoc – od diagnozy, przez leczenie, po rehabilitację. Ponieważ nie wszędzie jest pełna baza rehabilitacyjna, przewidziano możliwość podpisywania umów z innymi jednostkami.
Szpital będzie mógł zlecić rehabilitację swoich pacjentów tej placówce, która dysponuje odpowiednimi warunkami. I właśnie tu możliwa jest współpraca z polickim SOSW.
– Oglądaliśmy już państwa ośrodek rehabilitacyjny – mówił 30 czerwca na sesji powiatowej Konrad Jarosz, dyrektor SPSK nr 1. – Możemy działać na tym polu w ramach koordynowanej opieki nad pacjentem. Szczegółów jeszcze ministerstwo nie zdążyło podać. Myślę, że to nastąpi wkrótce.
Dyrektor zachęcał też radnych do zacieśnienia współpracy w innych dziedzinach. Np. w profilaktyce otyłości u dzieci. Taki program szpital prowadzi już we współpracy z samorządem Szczecina. Wykazał, że stan ośmiolatków wymaga natychmiastowych działań – nie tylko profilaktycznych, ale też leczniczych.
Poprosił również o wsparcie w zakupie tomografu komputerowego. Brakuje go w polickim szpitalu.
– Bez szybkiej diagnostyki nie jest możliwe nowoczesne i sprawne leczenie pacjenta – mówił.
Dyrektor zapowiedział też, że będzie zabiegał o możliwość sprawowania nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej nad mieszkańcami powiatu.