Te rowery łamią bariery. Będą dostępne dla osób niepełnosprawnych

Z trójkołowych rowerów korzystają już podopieczni polickiego koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Takie same w najbliższych dniach będą udostępniane osobom niepełnosprawnym w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Policach.

Te rehabilitacyjne rowery dostarczyła Fundacja Eco Textil – do polickiego stowarzyszenia (PSONI) i do PCPR w Policach. Podarowała też wózki inwalidzkie, balkoniki ortopedyczne, kule. Cały ten sprzęt będzie służył osobom niepełnosprawnym. Ten z polickiej organizacji już służy.

Dostaliśmy m.in. 5 rowerów trójkołowych – mówi Katarzyna Bubiłek, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Policach PSONI. – Już z nich korzystają nasi podopieczni. Dla osób z zaburzoną koordynacją ruchową to jedyna możliwość, żeby pojechać na rowerze. Mogą doświadczyć tego, co do tej pory było dla nich niedostępne.

Takie rowery mogą wspomagać rehabilitację m.in. osób z chorobami neurologicznymi, mającymi kłopoty z utrzymaniem równowagi, niektórych seniorów.

W Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Policach są trzy takie rowery. Już w przyszłym tygodniu prawdopodobnie będą mogły być udostępniane osobom niepełnosprawnym z naszego powiatu. Nieodpłatnie.

Opracowujemy regulamin korzystania z wypożyczalni – mówi Aleksandra Kuczyńska, kierownik Działu Aktywizacji Społecznej i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych PCPR w Policach. – Wypożyczanie będzie nieodpłatne. Będzie można korzystać ze sprzętu maksymalnie 6 miesięcy (balkoniki, kule, wózki – red.), a z samych rowerów 3 miesiące, bo to sprzęt wykorzystywany sezonowo. Przewidujemy też możliwość przedłużenia czasu wypożyczenia.

I co ważne, ten rehabilitacyjny sprzęt będą mogły wypożyczać osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności lub oczekujące na takie orzeczenie. Potrzebne będzie zaświadczenie od lekarza, że jest wskazanie do korzystania np. z trójkołowego roweru.

Fundacja, która podarowała sprzęt polickiej instytucji i organizacji, jest powiązana m.in. z firmą, która prowadzi zbiórkę odzieży. Część zysków z przerobu pozyskanych tekstyliów firma ta przekazuje właśnie fundacji. Ta zaś przeznacza pozyskane w ten sposób środki m.in. na zakup sprzętu rehabilitacyjnego.

Takie pojemniki na odzież używaną można spotkać w różnych miejscach Polic. Od niedawna także przy siedzibie polickiego PSONI przy ul. Korczaka. Można tam dostarczać niepotrzebne ubrania i inne tekstylia.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.