W 70 godzin 52 komputery. Dla świetlic i innych placówek

Do świetlic osiedlowych, sołeckich, środowiskowych oraz innych placówek w gminie Police trafiły komputery, które udało się odzyskać, wyczyścić i naprawić lokalnemu społecznikowi. Już służą dzieciom i młodzieży.

To dzieło Mariusza Wojdaka, wspieranego przez przedsiębiorców i osoby prywatne. Skrzydeł użyczyły mu „Dzikie Anioły” – stowarzyszenie skupiające osoby, które nie mogą przestać pomagać.

Pan Mariusz dostarcza sprzęt tym placówkom, w których komputery są potrzebne do nauki, ale też trochę do zabawy. Zaczął rok temu, gdy z powodu pandemii ruszyła nauka zdalna. Wraz z radnym Grzegorzem Ufniarzem zaapelowali do osób fizycznych, firm i instytucji, żeby oddawali im stare laptopy, myszki, klawiatury… To dla uczniów, którzy nie mieli potrzebnego do lekcji zdalnych sprzętu.

Pan Mariusz jest informatykiem, więc ze starych laptopów potrafił wycisnąć tyle, ile potrzeba dla ucznia podstawówki. Sprawne, wyczyszczone i naprawione urządzenia inicjatorzy i realizatorzy akcji przekazali do szkół, a te już wiedziały, kto ich potrzebuje najbardziej.

– Pomyślałem, że warto to kontynuować, choć może trochę w zmienionej formie – mówi Mariusz Wojdak. – W końcu jest wiele komputerów, które nie są już używane, a mogłyby służyć innym osobom. Duże firmy wymieniają sprzęt dość często. Ten stary mogą więc przekazać właśnie takiej organizacji jak „Dzikie Anioły”. Dlatego nawiązałem z nią współpracę. Teraz przekazujemy je placówkom: świetlicom, ośrodkom, domom dziecka. Tam z jednego komputera skorzysta więcej osób.

Na konserwacji i naprawie odzyskanych komputerów w tej edycji społecznej akcji pan Mariusz, jak sam policzył, spędził 70 godzin. Odzyskał dla potrzebujących aż 52 komputery (w tym 6 laptopów). Duża część z nich zostaje w placówkach polickich. Ale część trafia do ośrodków w Szczecinie, a nawet do rodzinnych domów dziecka w dalszych zakątkach kraju.

W gminie Police z tych komputerów mogą już korzystać młodzi podopieczni niektórych dziennych placówek (tych, które pomimo pandemii mogą teraz działać). Do czego służą?

– Do odrabiania zadań domowych, do sprawdzania postępów w nauce, do korzystania z różnych platform edukacyjnych i poradników, do nauki obsługi niektórych prostych programów, m.in. graficznych, ale też do zabawy – niemal identycznie wymieniają wychowawcy z dwóch placówek na terenie gminy: w Policach i w Niekłończycy.

Chwalą też sprawne działanie pana Mariusza i jego zrozumienie dla ich potrzeb. Nie ukrywają także, że liczą na dalszą współpracę.

Ostatnie 6 przygotowanych już komputerów trafi do Pogotowia Opiekuńczego w województwie dolnośląskim oraz do Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Policach.

Dalsze postępy akcji zależą jednak od tego, jaki będzie odzew na apele o przekazywanie nieużywanego już sprzętu przez firmy lub osoby prywatne. Zainteresowani mogą się kontaktować z organizatorami za pośrednictwem strony na Facebooku: https://www.facebook.com/zbiorka.police


Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.