W Policach chcą wydobyć ciepło spod ziemi

Na zdjęciu od lewej: Arkadiusz Biedulski (prezes UOS Drilling), Krystian Kowalewski (burmistrz Polic), Cezary Arciszewski (prezes PEC)

W Policach rozpocznie się poszukiwanie wód termalnych. Odwiert poszukiwawczo-badawczy wykona warszawska firma wyłoniona w przetargu. Gmina zapłaci jej za to ponad 17 milionów złotych. Ale wydatków nie poniesie z własnych środków. Pieniądze na ten cel, w 100 procentach, pochodzą z dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W środę (9 kwietnia) w Policach podpisano umowę z wykonawcą.

Odwiert będzie wykonany na głębokość aż 2400 metrów.

To odwiert badawczy — zaznaczył burmistrz Polic Krystian Kowalewski. – Na jego podstawie stwierdzimy, czy to złoże się nadaje do eksploatacji takiej, która w przyszłości mogłaby służyć temu, abyśmy mogli dywersyfikować nasze źródła energii i abyśmy mogli tę energię, którą wykorzystujemy, mieć bardziej ekologiczną, bardziej zgodną z naturą.

Bo nie wystarczy samo odkrycie złoża. Ważne są także jego parametry: temperatura, mineralizacja. Przedstawiciel wykonawcy odwiertu w Policach twierdzi, że są duże szanse na sukces.

Na pewno geotermia w tym miejscu ma duże szanse na realizację — przyznał Arkadiusz Biedulski, prezes UOS Drilling S.A. z siedzibą w Warszawie (wykonawca odwiertu). – Geotermia w Stargardzie w tej chwili dostarcza około 60 procent ciepła dla całego miasta. A jest to prawdopodobnie ta sama warstwa wodonośna, więc szanse tutaj są spore.

Jeśli parametry wód termalnych w Policach okażą się satysfakcjonujące, to Gmina Police i polickie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej będą szukać możliwości uzyskania dofinansowania kompletnej instalacji geotermalnej. To pozwoliłoby na dywersyfikację źródeł ciepła.

Odwiert będzie trwał 16 miesięcy — zapowiedział burmistrz przed podpisaniem umowy z wykonawcą. – Będziemy kibicować, oczekiwać, nadzorować. I mam nadzieję, że zakończy się to sukcesem, który umożliwi w przyszłych latach uzyskanie środków na to, aby instalację rozbudować i korzystać z tych dobrodziejstw, które, mamy nadzieję, w naszej ziemi są ukryte.

Wysokość dotacji uzyskanej przez Gminę Police na wykonanie odwiertu poszukiwawczo-rozpoznawczego wód termalnych wraz z analizą złoża wyniosła 18 388 500 złotych, co stanowi 100 procent kosztów kwalifikowanych tej inwestycji.

Odwiert będzie wykonany na terenie PEC, co pozwoli (w przypadku potwierdzenia założeń) na bezpośrednie włączenie instalacji geotermalnej do istniejącej instalacji sieci miejskiej.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.