W powiecie polickim kwarantanna przestrzegana

Do tej pory (19 marca) policjanci z powiatu polickiego, którzy sprawdzają wypełnianie obowiązku kwarantanny, nie musieli podejmować żadnych działań dyscyplinujących. Obecnie w całym powiecie obowiązek ten dotyczy 103 osób.

Kwarantanna dotyczy osób zdrowych, ale będących w grupie zwiększonego ryzyka zakażenia koronawirusem i rozprzestrzeniania tej choroby (np. osoby, które mogły mieć kontakt z osobą chorą lub przybywające z regionu, w którym ryzyko zakażenia jest duże). Decyzję o kwarantannie podejmuje inspekcja sanitarna. W kontrolowaniu realizacji tej decyzji wspierają ją policjanci.

– U nas robią to głównie dzielnicowi, ale wspierają ich też policjanci z patroli – mówi sierż. sztab. Katarzyna Leśnicka, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Policach. – Obecnie (czwartek, 19 marca, godz. 9:30 – red.) w naszym powiecie kwarantanną objęte są 103 osoby. Do tej pory nasi funkcjonariusze nie stwierdzili przypadków jej łamania.

Jak wygląda to sprawdzanie?

– Nasz funkcjonariusz dociera do miejsca, w którym mieszka osoba objęta kwarantanną, i telefonicznie prosi, aby np. podeszła do okna – opowiada Katarzyna Leśnicka. – W razie, gdy kilkukrotne próby skontaktowania się z daną osobą nie przyniosą efektów, powiadomimy inspektora sanitarnego i on będzie mógł nałożyć na taką osobę karę finansową, nawet do 5 tys. złotych. Ale takiej sytuacji jeszcze nie mieliśmy.

One Thought to “W powiecie polickim kwarantanna przestrzegana”

  1. Popien

    A czy jest szansa dowiedzieć sie czy konkretny adres jest objęty kwarantanna? Szczególnie w domach wielorodzinnych.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.