Winda jest, a jakby jej nie było

nieczynna od lat winda w budynku OSiR

Winda w budynku OSiR jest, ale nie działa. Od dawna.

To miał być obiekt przyjazny osobom niepełnosprawnym. Nowoczesny, z windą. Cały kompleks Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Piaskowej wyróżnił „Certyfikatem obiektu przyjaznego osobom niepełnosprawnym” starosta policki. Ale to było w 2006 r. wtedy jeszcze działała winda… 

Podczas gdy jedni inwestują w przystosowywanie obiektów do potrzeb osób niepełnosprawnych, inni robią krok do tyłu. Dzisiaj ten, kto nie jest w stanie pokonać schodów, w budynku polickiego OSiR nie zagra w kręgle czy bilard.

O ponowne uruchomienie windy na ostatniej sesji upomniał się radny Krystian Kowalewski.

– Gmina projektując OSiR przy ul. Piaskowej uwzględniła windę do przewozu osób niepełnosprawnych na pierwsze piętro – mówił na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Policach. – Dzięki temu bilard, kręgle i inne atrakcje były dostępne dla tej grupy osób. Niestety od jakiegoś czasu winda ta nie jest sprawna, na co zwracają uwagę osoby niepełnosprawne. Odpowiedzialność za to jest przerzucana między najemcą a właścicielem budynku. Moim zdaniem gmina powinna zająć się tą sprawą. Skoro wybudowaliśmy nowoczesny budynek z windą dla osób niepełnosprawnych, to niech ona będzie sprawna i zdatna do użytku.

OSiR przy ul. Piaskowej nie może się już chwalićCertyfikatem obiektu przyjaznego osobom niepełnosprawnym”. Jego ważność upłynęła w 2009 r. Cały czas jednak jest to obiekt użyteczności publicznej. A taki po prostu powinien być dostępny dla wszystkich, także dla tych, którzy się poruszają na wózku. Obiekty zarządzane przez jednostki samorządowe powinny świecić przykładem, zwłaszcza te nowe.