Wojewoda: to sytuacja, której się spodziewaliśmy

Dwie osoby z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem przebywają w szpitalu przy ul. Arkońskiej w Szczecinie. Lekarze ich stan oceniają jako stabilny. Trzy inne, które miały z nimi bezpośredni kontakt, są objęte domową kwarantanną.

Osoby zakażone wróciły z północnych Włoch. Własnym transportem. Są z województwa zachodniopomorskiego – to mieszkańcy Stargardu.

– To sytuacja, której się spodziewaliśmy mniej więcej od miesiąca, przygotowując się do opieki nad chorymi, którzy mieli się pojawić na terenie nie tylko województwa, ale też Polski – mówi wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc. – W dniu dzisiejszym otrzymaliśmy potwierdzenie i w ciągu pół godziny zebrał się wojewódzki sztab kryzysowy. Pacjenci są pod dobrą opieką. Szpital jest przygotowany do opieki nad nimi, a także do tego, że jeśli by się pojawiły kolejne osoby chore, to też ją otrzymają.

Pacjenci, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem, wrócili z północnych Włoch własnym samochodem.

– Dwie osoby wracające z Włoch po drodze poczuły się źle – mówi Małgorzata Domagała-Dobrzycka, Wojewódzki Inspektor Sanitarny. – Miały złe samopoczucie. Zaniepokojone swoim stanem zdrowia, skontaktowały się telefonicznie z inspektorem sanitarnym. Ten skierował je na izbę przyjęć zakaźną do szpitala przy Arkońskiej. Przyjechały do szpitala własnym autem. Tutaj zostały przebadane przez lekarzy i skierowane do izolacji domowej. Przebywały w niej pod nadzorem inspektora sanitarnego. Była potrzeba wystawienia zwolnienia lekarskiego, inspektor powiatowy zdalnie to zwolnienie lekarskie zorganizował.

Ale chorzy poczuli się gorzej i to ich zaniepokoiło. Zadzwonili więc ponownie do inspektora sanitarnego. Ten zorganizował specjalistyczny transport do szpitala.

Do tej pory przebywają na oddziale zakaźnym.

– Obecnie poszukujemy osób z kontaktu – mówi inspektor. – Już trzy osoby zostały objęte kwarantanną, są pod naszym nadzorem, nie wykazują żadnych objawów, czują się dobrze. W chwili obecnej jesteśmy na etapie szukania kontaktów pośrednich. Ale chorzy (z potwierdzonym koronawirusem) wrócili z Włoch własnym samochodem, więc te kontakty są ograniczone.

Na oddziale zakaźnym przebywają od 4 marca. Na początku jako osoby z podejrzeniem zakażenia koronawirusem.

– To zakażenie zostało potwierdzone, w trakcie wykonywanej diagnostyki potwierdziliśmy również kliniczne objawy zachorowania – mówi dr Jolanta Niścigorska-Olsen, ordynator oddziału zakaźnego szpitala przy ul. Arkońskiej w Szczecinie – Pacjenci są leczeni zgodnie z aktualnymi standardami, czyli objawowo, ale otrzymują również osłonowo antybiotyki. Przewidujemy ich dalszy pobyt i obserwację tak, jak jest to w wytycznych. Stan tych pacjentów jest stabilny, a objawy wynikają z charakterystyki patogenu: wysoka gorączka, kaszel.

Wojewoda podkreślał, że szpital przy Arkońskiej w Szczecinie i szpital wojewódzki w Koszalinie są gotowe do opieki nad pacjentami zakażonymi koronawirusem.

– Wszelkie potrzeby, jakie te szpitale miały w związku z koronawirusem zostaną zaspokojone – mówił. – We wtorek spodziewamy się już sprzętu do identyfikacji koronawirusa na terenie szpitala przy Arkońskiej.

Na razie nie ma szczególnych rekomendacji wojewody dotyczących imprez masowych na terenie województwa. Wojewoda poinformował, że cały czas obowiązują ogólne zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego. O ewentualnych nowych wytycznych będzie informował na bieżąco.

W samym Stargardzie podjęto decyzję o zawieszeniu do soboty (14.03.) włącznie wszelkich masowych zgromadzeń, których organizatorem lub współorganizatorem jest miasto.

One Thought to “Wojewoda: to sytuacja, której się spodziewaliśmy”

  1. […] Więcej informacji w kolejnym tekście na temat zakażonych koronawirusem. […]

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.