Wrócą godziny dla seniorów. Od 15 października

Wprowadzenie godzin dla seniorów zapowiedział premier Mateusz Morawiecki – w sklepach spożywczych, drogeriach, aptekach. Będą one w godz. 10-12 (od poniedziałku do piątku). I zaczną obowiązywać od czwartku 15 października.

– Nasze strategiczne cele na najbliższe tygodnie: po pierwsze, to możliwe ograniczenie przede wszystkim liczby zgonów i zapewnienie ochrony tym osobom, które są najbardziej narażone na utratę zdrowia, czyli naszym seniorom – poinformował premier Mateusz Morawiecki. – Po drugie, to zapewnienie wydolności służby zdrowia. Trzeci cel to utrzymanie gospodarki w możliwie dużym reżimie sanitarnym, ale na obrotach normalnych.

Dla ochrony seniorów mają też być zaostrzone zasady epidemiczne w DPS-ach i placówkach opieki. Zalecono także maksymalne ograniczenie kontaktu dla osób nieaktywnych zawodowo powyżej 70 roku życia.

Premier podkreślał, że wśród osób, które korzystają z respiratorów, osoby powyżej 60 roku życia stanowią 79%. I apelował, by osoby starsze pozostały w domach, jeśli mogą.

Od soboty, 10 października (jak już informowaliśmy), w całym kraju obowiązują zasady żółtej strefy (wyjątkiem są powiaty zaliczone do strefy czerwonej, gdzie obostrzenia są jeszcze większe – w Zachodniopomorskiem to Koszalin). Nowe obostrzenia dla strefy żółtej (dotyczą także powiatu polickiego) to m.in. obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej (także otwartej – z wyjątkiem parków, lasów, zieleńców, ogrodów botanicznych, rodzinnych ogrodów działkowych, ogrodów zabytkowych i plaż). Inne ograniczenia można sprawdzić w rozporządzeniu ministerialnym.

grafika: KPRM

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.