Wystawa na skwerze w Policach. Z okazji 40 lat istnienia „Solidarności”

Burmistrz Władysław Diakun (z prawej) i Mateusz Lipko przed planszą pokazującą polową mszę świętą zorganizowaną przez policką „Solidarność” w nieistniejącym już amfiteatrze przy ul. Wróblewskiego.

W Policach na skwerze Jana Pawła II została otwarta wystawa „Tu rodziła się Solidarność”. To jedna z wielu podobnych ekspozycji ustawianych w polskich miastach przez IPN w związku z 40 rocznicą utworzenia NSZZ „Solidarność”.

– Dobrze, że ta wystawa jest również w Policach – mówi burmistrz Władysław Diakun. – Skwer z pomnikiem „Ludziom Solidarności” i figurą papieża Jana Pawła II to doskonałe miejsce dla niej. Pomorze Zachodnie nie jest doceniane w historii związku, mówi się głównie o Gdańsku. A to przecież w Szczecinie zostało podpisane pierwsze porozumienie.

– Na czerwonych planszach są informacje przygotowane przez centralę IPN – tłumaczy Mateusz Lipko z Biura Edukacji Narodowej w szczecińskim IPN, jeden z autorów ekspozycji. – To przedstawiona skrótowo historia powstania „Solidarności”. Biała część prezentuje to, co się działo już po utworzeniu związku.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.