Z kamerą na ciężarówki w Dobrej?

inspektor Mariusz Bajor

Policja ma pomysł na walkę z ciężarówkami rozjeżdżającymi powiatowe drogi. Będzie testowany w gminie Dobra.

Na problem ciężarówek niszczących drogi, po których (z powodu zbyt dużej wagi) nie powinny się one w ogóle poruszać, zwrócił uwagę podczas piątkowej (22 lutego) sesji radny Albin Majkowski. Jego zdaniem jest to szczególnie odczuwalne w gminie Dobra.

Okazało się, że policcy policjanci mają pomysł, jak sobie z tym problemem poradzić. I będzie testowany właśnie na terenie gminy Dobra.

Nie mam tylu policjantów, żeby przez cały czas pilnowali określonej drogi – mówi insp. Mariusz Bajor, komendant powiatowy policji. – Ale wypracowaliśmy taką koncepcję, która jest na etapie opiniowania i rozmów. Chcemy postawić tam kamerę na moście. Kamerę, która nam pokaże, że jedzie samochód, który ma w dowodzie rejestracyjnym większy tonaż niż dozwolony na tym moście. Już uzgodniliśmy ze strażą gminną z Dobrej, że oni będą wyłapywać takie przejazdy, a my będziemy kierować wnioski o ukaranie. Kierowca nie musi być złapany natychmiast. Ale jeśli kara będzie nieuchronna, to na pewno wyeliminuje ruch takich pojazdów. Jestem zwolennikiem takich rozwiązań systemowych. Jeżeli możemy zwiększyć bezpieczeństwo poprzez kamery, progi zwalniające, infrastrukturę, gdzie może jednorazowy wydatek jest duży, ale potem przynosi to wymierne efekty, to jestem jak najbardziej za. Życie i zdrowie ludzkie są najważniejsze.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.