Zachodniopomorskie emerytury. Od trzech groszy do ponad piętnastu tysięcy złotych

oddział ZUS w Szczecinie
fot. archiwum

Ponad 15,4 tys. zł to najwyższa emerytura w województwie zachodniopomorskim. Najniższa zaś wynosi ledwie 3 grosze.

Najwyższe świadczenie wypłaca szczeciński oddział ZUS. Ponad 15 tys. zł otrzymuje mężczyzna, który przeszedł na emeryturę w wieku 73 lat i 11 miesięcy – a przepracował niemal 56 lat. W Koszalinie najwyższe świadzczenie – 13,4 tys. zł – pobiera również mężczyzna. Przeszedł on na emeryturę po skończeniu 67 lat, mając 48 lat stażu pracy.

– Nie są to najwyższe wypłaty w Polsce – informuje Karol Jagielski, regionalny rzecznik ZUS województwa zachodniopomorskiego. – Emerytka z kujawsko-pomorskiego otrzymuje co miesiąc ponad 25,3 tys. zł. Jej staż pracy wyniósł 61 lat. Na emeryturę zaś przeszła po skończeniu 80 lat.

Według ZUS tak wysokie świadczenia dostają osoby, które mają długi staż pracy. Zdecydowały się one przejść na emeryturę wiele lat po osiągnięciu wieku emerytalnego.

– Na wysokość świadczenia składa się kapitał wypracowany podczas aktywności zawodowej i przewidywana długość życia po przejściu na emeryturę – tłumaczy Karol Jagielski. – Czyli im dłużej pracujemy, tym więcej składek zgromadzimy. Jednocześnie opóźniając przejście na emeryturę skracamy przewidywany czas jej wypłaty, dlatego świadczenie zdecydowanie wzrasta.

Z roku na rok rośnie też jednak liczba emerytur kilkugroszowych. To konsekwencja wprowadzonej w 1999 r. reformy emerytalnej. Wystarczy jedna wpłata do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, aby otrzymać emeryturę. Jej wysokość będzie jednak proporcjonalna do naszego wkładu do systemu.

– Najniższe świadczenie w województwie zachodniopomorskim wynosi 3 grosze – informuje Karol Jagielski. – Otrzymuje je kobieta, która przeszła na emeryturę w wieku 60 lat i 5 miesięcy, a jej okres składkowy to tylko 1 dzień. Emerytce wypłacane jest także świadczenie uzupełniające dla osób niesamodzielnych w kwocie 500 złotych.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.