Zachorowało siedem osób

Biała

Zachorowało siedmioro uczniów Zespołu Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach – wynika z ostatnich informacji przekazanych przez rzecznika powiatu. Czworo chorych jest z tej samej klasy.

Sześcioro uczniów trzeba było umieścić w szpitalu. Na szczęście ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. We wtorek (20 listopada) po południu w szpitalu przebywało jeszcze 5 osób.

W tym roku Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinie zarejestrowała w całym województwie  66 przypadków zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych o podłożu  infekcyjnym lub nieustalonym. To więcej niż w całym minionym roku. Wtedy takich zachorowań było 47.

Przypomnijmy: od ubiegłego tygodnia na zapalenie opon mózgowych chorują kolejni uczniowie polickiej szkoły. Podłoże jest wirusowe.

Epidemiolodzy uspokajają: takie infekcje o tej porze roku się zdarzają. Chociaż inspektorzy sanitarni z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Policach przyznają też, że z jednoczesnymi zachorowaniami kilkorga uczniów z jednej szkoły mają do czynienia po raz pierwszy.

Wystosowali zalecenia dla dyrektora szkoły. Dotyczą głównie przestrzegania zasad higieny: wietrzenia pomieszczeń, częstego mycia rąk, dezynfekcji sanitariatów, uczulenia uczniów, żeby nie pili i nie jedli z tych samych naczyń. Infekcja może bowiem przenosić się drogą kropelkową.

Na szczęście zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych o podłożu wirusowym najczęściej przebiega łagodnie. Objawy, to gorączka, która ustępuje, następnie pojawiają się ból głowy, nudności, wymioty, bóle mięśniowe, utrata łaknienia.

Dyrektor szkoły poinformowała rodziców i pracowników placówki o zachorowaniach uczniów. Wskazała działania profilaktyczne i uczuliła na możliwe objawy choroby. Zaalarmowała także wszystkie instytucje (sanepid, kuratorium, starostwo – jako organ prowadzący szkołę).

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.