Znowu pomagają także stacjonarnie. Wsparcie po kryzysie psychicznym

Placówka wsparcia dziennego w Policach dla osób po kryzysach psychicznych wznawia działalność stacjonarną. Przez kilka miesięcy z powodu pandemii pomagała swoim podopiecznym zdalnie. Teraz wraca możliwość bezpośrednich kontaktów z innymi uczestnikami i terapeutami. Pomoc mogą uzyskać także osoby, które wcześniej ze wsparcia tej placówki nie korzystały.

Ważny bezpośredni kontakt

Dla osób po kryzysach psychicznych izolacja jest szczególnie trudna. Pandemia wymusiła ją na wiele tygodni, nawet miesięcy.

Stowarzyszenie na rzecz Harmonii Społecznej w Policach, które prowadzi Powiatowy Klub Samopomocy przy ul. Kresowej, starało się łagodzić jej skutki. Ze swoimi podopiecznymi terapeuci pracowali zdalnie, z wykorzystaniem mediów społecznościowych, telefonów i innych dostępnych kanałów komunikacji. Zachęcali do wykonywania prac plastycznych, do rozmów, prowokowali do pozytywnego myślenia, do regulowania rytmu dnia… Ale z ulgą przyjęli informację, że mogą już wrócić do pracy stacjonarnej.

– Bezpośredni kontakt jest bardzo ważny – mówi Emilia Raczkowska, prezes stowarzyszenia i kierownik Powiatowego Klubu Samopomocy przy ul. Kresowej w Policach. – W bezpośredniej rozmowie ważne są gesty, ton… Tego nie widzimy i nie słyszymy, kiedy do siebie piszemy w mediach społecznościowych. I łatwo w takich warunkach o niewłaściwe zrozumienie intencji. Zdarzały się nieporozumienia, bo ktoś coś źle odebrał. Jest też część osób, która nie obraca się biegle w tego typu środkach komunikowania i dlatego ma jeszcze bardziej ograniczoną możliwość kontaktu z innymi. A przecież każdy człowiek takiego kontaktu potrzebuje, a już tym bardziej osoba po kryzysie psychicznym.

Spotkania będą się odbywać w małych grupach, z zachowaniem zasad sanitarnych. Na początku to będą głównie rozmowy, ale jeśli ktoś będzie miał ochotę na jakąś aktywność, np. na zajęcia manualne (plastyczne), to też będzie miał taką możliwość.

– Mamy dużo pomysłów, ale wszystko musi być zgodnie z obowiązującymi rygorami sanitarnymi – podkreśla prezes.

Więcej w potrzebie

Emilia Raczkowska spodziewa się, że teraz wsparcia psychicznego może potrzebować więcej osób. Zapowiada, że postara się udzielić go każdemu, kto o nie poprosi.

– Wiemy, że dla niektórych ta izolacja była bardzo trudna – mówi. – Myślę, że teraz więcej osób może u nas szukać pomocy. Część ma kłopoty, bo np. straciła pracę lub po prostu źle znosi ogólną sytuację. Jeśli więc ktoś ma potrzebę porozmawiania z psychologiem, czuje, że coś się z nim dzieje, ma stany depresyjne, utracił pracę i nie umie sobie z tym poradzić, chciałby po prostu porozmawiać, się wzmocnić, to zapraszamy do kontaktu. Możemy wspólnie poszukać najlepszych sposobów wsparcia. Podpowiemy, gdzie i jak szukać pomocy.

Z pomocy można skorzystać także anonimowo.

– To ważne – mówi Emilia Raczkowska – Jeśli ktoś czuje potrzebę skorzystania z naszego wsparcia, to niech się nie wstydzi. Przekona się, że u nas jest dobra atmosfera i każdy zostaje przyjęty z troską i zrozumieniem.

Ważne, żeby o wsparcie zwrócić się jak najszybciej.

– U osoby, która jest na początku przeżywania kryzysu psychicznego, wczesna reakcja, odpowiednia pomoc, wsparcie i leczenie, mogą całkowicie przywrócić prawidłowe funkcjonowanie – podkreśla Emilia Raczkowska. – A przedłużający się kryzys psychiczny – jeśli pomoc nie przyjdzie na czas, zabraknie wsparcia bliskich, instytucji – może przełożyć się na powstanie choroby psychicznej, która niestety towarzyszy przez resztę życia.

Można zadzwonić, napisać, przyjść…

Z organizacją najlepiej kontaktować się telefonicznie, mailowo lub z wykorzystaniem Facebooka – wszystkie informacje są dostępne na stronie internetowej: http://www.harmoniaspoleczna.org/47-2/. Stowarzyszenie zaprasza także opiekunów osób chorych, niepełnosprawnych. Przy ul. Bankowej w Policach prowadzi Klub Opiekuna – to grupa wsparcia dla osób, które na co dzień zajmują się chorym lub niepełnosprawnym członkiem rodziny. Uczestniczą w warsztatach, m.in. z terapii zajęciowej, spotkaniach z psychologiem i różnego rodzaju aktywnościach.

Na zdjęciu: Prezes Stowarzyszenia na rzecz Harmonii Społecznej, Emilia Raczkowska, zaprasza do kontaktu osoby, które mają potrzebę porozmawiania. I oczywiście zaprasza także dotychczasowych uczestników zajęć organizowanych w Powiatowym Klubie Samopomocy.


Partnerem projektu „Zdrowe Police” jest gmina Police.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.