W Szczecinie jest karetka przystosowana do transportu bardzo otyłych pacjentów, ważących nawet ponad 200 kilogramów. Taki ambulans, w razie potrzeby, dojedzie także do Polic. Warto wiedzieć, że jest taki w szczecińskim pogotowiu. Zwłaszcza że coraz częściej ratownicy muszą pomagać osobom z ogromną nadwagą.
Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego dzisiaj (7 lutego) zaprezentowała swoje nabytki. Wzbogaciła się o kilkanaście nowych ambulansów marki Mercedes-Benz Sprinter. Wszystkie bardzo dobrze wyposażone w aparaturę ratującą życie. Wśród nich jest jeden przygotowany specjalnie do transportu osób z dużą otyłością.
– Zdarza się, że nasi ratownicy pomagają pacjentom ważącym sporo ponad 200 kilogramów – przyznaje Roman Pałka, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie. – Nosze w tym nowym ambulansie są przystosowane do transportu osoby ważącej nawet do 400 kilogramów. A znajdujące się na jego wyposażeniu krzesełko (schodołaz) może udźwignąć nawet 280 kilogramów.
To wyposażenie karetki chwalą ratownicy. Nie tylko dlatego, że odciąża ich fizycznie. Zwracają uwagę, że pozwala zapewnić możliwie największy komfort pacjentom.
– Nosze i platforma mają zwiększoną wytrzymałość oraz siłowniki elektryczne – dodaje Adam Rudnik, ratownik medyczny ze Szczecina. – Wystarczy chorego położyć na nosze i one automatycznie podjadą do góry. Samo wsunięcie pacjenta do ambulansu jest dla niego bardziej komfortowe, bo przebiega płynnie. Krzesełko zaś, które jest na wyposażeniu tej karetki, wolno zjeżdża z pacjentem ze schodów.
Ten ambulans ma służyć pacjentom w całym województwie, czyli także w Policach, jeśli okaże się tutaj potrzebny.
– Karetka ta jest w systemie ratownictwa w naszym województwie i choć stacjonuje w Szczecinie, to w razie potrzeby można ją zadysponować do innego powiatu – zapowiada Elżbieta Sochanowska, rzeczniczka prasowa Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.