Koniec lata i początek jesieni to czas wyjątkowo sprzyjający wyprawom do lasu. Dla jednych tylko dla relaksu, dla innych także po grzyby. O rozsądek i zachowanie zasad bezpieczeństwa apelują i policjanci, i inspektorzy sanitarni. Po pierwsze, w lesie bardzo łatwo stracić orientację w terenie i się zgubić, po drugie – grzybobranie może mieć tragiczny finał, jeśli nie będziemy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa.
Przed wyjściem do lasu
Każdego roku policjanci na terenie całej Polski otrzymują zgłoszenia o zagubieniu w lesie. I pomimo wysiłku funkcjonariuszy zaangażowanych w poszukiwania, często zaginione osoby odnajdują się nawet po kilku dniach.
Aby uniknąć takich sytuacji, policja radzi:
- Należy ocenić realnie swoje możliwości i czas, jaki mamy zamiar spędzić w lesie.
- Nie wybierajmy się na grzyby zbyt późno, gdyż zmrok może spowodować utratę orientacji w terenie.
- Nie należy chodzić do lasu w pojedynkę, najlepiej zabrać ze sobą kogoś, kto zna teren.
- Dokładnie przekażmy rodzinie, do jakiego lasu się wybieramy i w którym kierunku będziemy zmierzać.
- Bardzo ważne, aby zabrać ze sobą telefon komórkowy z naładowaną baterią – i w przypadku zgubienia się natychmiast za jego pomocą zgłosić to policji.
- Pamiętajmy, że jeśli nie znamy terenu, nie oddalajmy się zbyt daleko od miejsca, z którego wyruszyliśmy.
- Zabierzmy ze sobą elementy odblaskowe lub latarki, dzięki nim będziemy bardziej widoczni po zapadnięciu zmroku.
- Zapamiętajmy charakterystyczne na danym terenie punkty odniesienia, elementy, a także numery słupków granicznych, dzięki którym będziemy mogli szybciej odnaleźć drogę powrotną. W przypadku, gdy się zgubimy – należy szukać granitowego słupka granicznego (numer wskazany na słupku pozwoli na szybkie ustalenie, gdzie zaginiony się znajduje).
- Często się nawołujmy, aby nie stracić kontaktu z resztą grzybiarzy.
- Osoby starsze nie powinny w ogóle wybierać się same na grzybobranie.
Ponadto:
- Udając się do lasu, dokładnie zabezpieczmy pojazd, pozamykajmy drzwi, okna. Pozostawmy auto w widocznym miejscu, aby nie stanowiło łatwego łupu dla złodziei.
- Nie pozostawiajmy w pojeździe wartościowych przedmiotów (torebki, portfela, dokumentów, telefonu komórkowego, laptopa, sprzętu do nawigacji).
- Warto być przygotowanym na zmianę aury, dlatego ubierzmy się adekwatnie do warunków pogodowych panujących na zewnątrz.
- Zaopatrzmy się w picie oraz jedzenie.
Przed grzybobraniem
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Policach przypomina zaś podstawowe zasady bezpiecznego grzybobrania. Deklaruje też pomoc w ocenie zebranych grzybów.
- Należy zbierać wyłącznie te grzyby, co do których nie mamy jakichkolwiek wątpliwości, że są jadalne (warto korzystać z atlasów).
- Należy zbierać wyłącznie grzyby wyrośnięte i dobrze wykształcone, gdyż młode owocniki, bez wykształconych cech danego gatunku, są najczęściej przyczyną tragicznych pomyłek.
- Początkujący grzybiarze powinni zbierać wyłącznie grzyby rurkowe, ponieważ w tej grupie nie ma grzybów śmiertelnie trujących i jest dużo mniejsze ryzyko zatrucia.
- Unikać błędnych metod rozpoznawania gatunków trujących (zabarwienie cebuli podczas gotowania, ciemnienie srebrnej łyżeczki, gorzki smak – gatunki śmiertelnie trujące, np. muchomor sromotnikowy, muchomor wiosenny, mają przyjemny, słodkawy smak).
- Zbierać grzyby w przewiewne koszyki, w żadnym przypadku w reklamówki foliowe, bo powoduje to zaparzanie i przyspiesza psucie grzybów. Nie przechowywać świeżych grzybów ani potraw z grzybów zbyt długo.
- Nie należy zbierać grzybów w okolicach skupisk odpadów, przy zakładach produkcyjnych, jak również tych rosnących w rowach lub na skraju lasu, przy drogach o dużym natężeniu ruchu – grzyby wchłaniają ze swego otoczenia metale ciężkie i inne zanieczyszczenia.
- Nie należy zbierać i niszczyć grzybów niejadalnych i trujących, gdyż wiele z tych gatunków jest pod ochroną i stanowią one część ekosystemu.
- W razie wątpliwości czy zebrane grzyby są trujące czy jadalne, można skorzystać z bezpłatnej porady w Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Policach.
W przypadku wystąpienia (po zjedzeniu grzybów) nudności, bólów brzucha, biegunki, skurczy mięśni, podwyższonej temperatury, należy wywołać wymioty i jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Pamiętajmy, że przy zatruciach muchomorem sromotnikowym występuje faza pozornej poprawy, po której stan chorego gwałtownie się pogarsza. Wezwany w porę lekarz może uratować mu życie.
Na podstawie materiałów z: www. police.policja.gov.pl oraz https://www.gov.pl/web/psse-police