Amoniak nam niestraszny

ćwiczenia w Azotach Police

Ponad 150 strażaków ćwiczy w Policach działania w razie różnych katastrof. M.in. postępowanie na wypadek rozszczelnienia zbiorników z amoniakiem. W Policach nawet nie chcemy sobie takiego zdarzenia wyobrażać. Strażacy jednak uspokajają: „ćwiczymy też zdarzenia niemożliwe…”

Ćwiczenia na terenie Zakładów Chemicznych w Policach trwają już od czwartkowego rana. Nieprzerwanie, aż do jutra. Scenariusz jak z filmu katastroficznego: orkan, brak zasilania, rozszczelnienie instalacji z amoniakiem, uszkodzenie pojemników z substancjami radioaktywnymi, uwięzieni na wysokościach ludzie…. Potrzeba wiele wyspecjalizowanych ekip ratowniczych i profesjonalnego sprzętu.

Ale te ćwiczenia skłaniają do pytania: czy takie katastrofa jest realna. Czy w Policach może dojść do rozszczelnienia zbiorników z  amoniakiem, jak wtedy zapobiec tragedii?

Za chwilę dojadą na miejsce grupy specjalistyczne ratownictwa chemicznego, które z pomocą sprzętu rozpoznają stężenie tego amoniaku, ustalą odpowiedni poziom ochrony dla ratowników i rozstawią kurtyny wodne, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się amoniaku i chmury amoniakowej na Police i okolice – relacjonuje przebieg ćwiczenia przy tym udawanym zdarzeniu Tomasz Kubiak, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie. –  Przystąpią do usuwania awarii.

Ale strażak od razu uspokaja.

Właściwie nie ma możliwości, żeby zdarzyło się to, co my tu ćwiczymy – mówi. – Ale ćwiczyć trzeba rzeczy niestworzone, bo nigdy nie wiadomo.

Strażacy także zapewniali, że prawdziwy „blackout”z roku 2008 wskazał, co trzeba poprawić, żeby amoniak z zakładów nie stwarzał zagrożenia. Środki bezpieczeństwa zostały wzmocnione.

 

One Thought to “Amoniak nam niestraszny”

  1. klanz

    „blackout” w Policach przy dwóch zakładach energetycznych na terenie ZCh to brzmi jak czarny dowcip a miał miejsce, tak więc nie ma rzeczy niemożliwych. W najgorszym scenariuszu Zalew Szczeciński będzie ostatecznie prawdziwie Szczeciński

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.