Lekarze alarmują: e-papieros też szkodzi. Choć dzisiaj jeszcze nie do końca wiadomo, jak bardzo.
Ostatnie doniesienia ze Stanów Zjednoczonych przywołały temat e-papierosów i skłoniły do weryfikacji często powtarzanych stwierdzeń, że to „zdrowa forma papierosa”. Lekarze ostrzegają, że na pewno nie jest zdrowa.
– E-papieros to rodzaj inhalatora z nikotyną – mówi dr Paweł Gonerko, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób płuc dzieci. – Uważano, że powinien być bezpieczny, bo nie wdycha się składników będących efektem spalania tytoniu. Zamiast tego wdycha się mgłę z podgrzanego płynu, w którym jest rozpuszczona nikotyna. Z czasem do tego płynu zaczęto dodawać inne składniki smakowe. I z tymi dodatkami najprawdopodobniej związane są, jak wynika z doniesień, zgony w Stanach Zjednoczonych. Możliwe, że sam dodatek smakowy nie byłby szkodliwy, ale w połączeniu z nośnikiem glikolowym i nikotyną mógł się okazać zabójczy. Tego jeszcze nie ustalono. Coś jednak u tych użytkowników e-papierosów doprowadziło do gwałtownej duszności i śmierci.
Lekarz zwraca uwagę, że sam e-papieros, nawet bez tych dodatków smakowych, nie jest obojętny dla zdrowia.
– Reklamowany był jako zdrowa forma papierosa – mówi Paweł Gonerko. – Nie jest zdrowa. Pytanie, czy jest dużo mniej szkodliwa od zwykłego papierosa. Już wcześniej pojawiały się informacje, że korzystanie z e-papierosów może wywoływać zmiany w nabłonku dróg oddechowych. Efektem tego może być np. przewlekłe zapalenie oskrzeli, tzw. kaszel palacza, a w dłuższej perspektywie nawet nowotwór.
Przebywanie w otoczeniu osób korzystających z e-papierosów także nie musi być obojętne dla zdrowia.
– Cząstki z tej mgły z nikotyną wydostają się jednak do pomieszczenia – mówi dr Gonerko. – A to wciąż nikotyna, tylko w innej wersji. U dzieci narażonych stale na jej wdychanie może także dochodzić do przewlekłych zakażeń układu oddechowego, a w konsekwencji do astmy. O tym, w jakim stopniu taki e-papieros szkodzi osobom z otoczenia, pewnie się dowiemy, jak już będzie można przeprowadzić badania na większych grupach osób z otoczenia użytkowników e-papierosów. Ale jeśli dzisiaj wiemy, że e-papieros też jest szkodliwy, to chyba nie jest już tak ważne jak bardzo, zwłaszcza gdy chodzi o dzieci.
Coraz częściej po e-papierosy sięgają starsze dzieci i młodzież. Rodzice, nawet niepalący, nie wyczują od nich charakterystycznego zapachu tytoniu.
– Trzeba z dziećmi rozmawiać i im uświadamiać, że nie jest to bezpieczny papieros, że też szkodzi zdrowiu i też uzależnia – mówi Paweł Gonerko.
Pamiętaj! Informacje zawarte na tym portalu nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem!
[…] O szkodliwości e-papierosów już pisaliśmy. […]