Depresja może dotknąć każdego

W niedzielę, 23 lutego, przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. To choroba, która może dotknąć każdego, niezależnie od wieku, płci czy statusu społecznego.

Warto o niej wiedzieć więcej. Także po to, żeby nie pozostawać obojętnym wobec osób, których ona dotyczy,żeby wiedzieć, czy i jak można pomóc.

To nie osłabienie przez złą pogodę

– Mama cierpiała z powodu depresji – opowiada pani Anna, wolontariuszka w Powiatowym Klubie Samopomocy w Policach prowadzonym przez Stowarzyszenie na rzecz Harmonii Społecznej. – Widzieliśmy, że jest jakiś problem. Była smutna, płakała w sytuacjach, z którymi wcześniej sobie radziła, brakowało jej chęci do robienie rzeczy, które wcześniej lubiła robić, mniej spała… Wiedzieliśmy, że to nie jest okres osłabienia przez złą pogodę. Na szczęście w bliskiej rodzinie był psycholog. Podpowiedział, że potrzebna jest pomoc specjalisty, psychiatry. I rzeczywiście, dobry specjalista pomógł. Krok po kroku mama wróciła do siebie.

Pani Ania wraz z mamą związane są teraz właśnie z Powiatowym Klubem Samopomocy w Policach dla osób w różnego rodzaju kryzysach psychicznych.

– Zależy nam na tym, żeby osoba w takim kryzysie nie była samotna, żeby znalazła tu przyjaciół, żeby się wzmocniła, znalazła sens życia – mówi Emilia Raczkowska, kierownik Klubu. – Bo najgorsze jest samotne siedzenie w domu. A mamy tu osoby, które wyszły z głębokiej depresji, podjęły pracę, ułożyły sobie życie… Takie przykłady też wzmacniają innych.

Można tu znaleźć nową pasję, która wzmocni…

– Tutaj ludzie się wzajemnie wspierają, rozumieją, że ktoś musi wyjść do innego pokoju i pobyć w samotności, może popłakać, nikt nie ocenia, nikt się nie obraża, najwyżej przyjdzie przytulić – opowiada pani Ania. – A różnego rodzaju zajęcia pomagają znaleźć przyjemny sposób spędzenia czasu, może nawet pasję. Ludzie tutaj uczą się nowych rzeczy. Można na przykład zrobić piękną bransoletkę, podarować ją bliskiej osobie… Jaka to radość i satysfakcja. A może kogoś wciągnie nauka języka obcego…

Pomocą tutaj służy także psycholog.

– Moim zadaniem jest wysłuchać, wyznaczyć cele, pomóc je zrealizować, po prostu pomóc w zmianie – mówi Marek Kula, psycholog współpracujący z Klubem. – Czasami potrzebna jest np. zmiana pracy, jeśli jest ona źródłem dużego stresu. W depresji trzeba szukać pomocy. Bo odpowiednie leczenie pozwala wrócić do normalnego funkcjonowania. Są też osoby, które nie będą już pracować, ale znalazły np. tutaj odpowiadający im rodzaj aktywności. I to też dobry efekt, też sukces.

Po prostu codzienność bez samotności

– Staramy się codziennie funkcjonować normalnie – dodaje Emilia Raczkowska. – Nie zwracamy też do końca uwagi na dysfunkcje osób, które są z nami. Oczywiście znamy każdą z nich, wiemy, jakie mają problemy. I oczywiście proponujemy różnego rodzaju wsparcie indywidualne, jeśli widzimy, że jest potrzeba. Np. u naszego psychologa. Organizujemy rozmaite zajęcia na miejscu, ale też wyjścia na spotkania ze znanymi osobami, wydarzenia kulturalne…

Nie pouczaj, wspieraj

Jak można pomóc osobie w depresji? Na pewno nie należy pouczać i bagatelizować jej stanu.

– Na pewno nie mówić „weź się w garść”, „idź na spacer” – mówi pani Ania. – To tylko pogorszy sytuację, wywoła wyrzuty sumienia u osoby z depresją. Ona poczuje, że jest ciężarem. Depresja to choroba. Potrzebna jest pomoc dobrego specjalisty. Czy ktoś mówi do osoby ze złamaną nogą „przejdź się”? Jeżeli problem dotyczy osoby, z którą jesteśmy blisko, to może po prostu zapytać, co się dzieje, że nagle nie ma ochoty np. wychodzić na koncerty, które lubiła. Dać zwyczajnie znać, że jesteśmy obok, gotowi do pomocy. Zachęcić do szukania specjalistycznego wsparcia.

– Trzeba być przy takiej osobie, starać się cały czas utrzymywać z nią kontakt – podkreśla Emilia Raczkowska. – Zachęcić do odwiedzenia specjalisty. I do kontaktu z ludźmi, jeśli tylko ta osoba czuje się na siłach. Np. w naszym domu.

Powiatowy Klub Samopomocy w Policach funkcjonuje przy ul. Kresowej 5 – od poniedziałku do piątku w godz. 16-20. Można przyjść osobiście lub skontaktować się telefonicznie: 739-064-535. Wolontariusze i współpracownicy Stowarzyszenia na rzecz Harmonii Społecznej (prowadzącego Klub) udzielą możliwego wsparcia osobom w kryzysach psychicznych oraz ich bliskim. Także w rozwiązaniu problemów osobistych i urzędowych. Wszystko bezpłatnie.


Pamiętaj! Informacje zawarte na tym portalu nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem!


Partnerem projektu „Zdrowe Police” jest gmina Police.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.