Będą dodatkowe badania dermatoskopowe

Władze powiatu polickiego zapowiadają powtórkę akcji profilaktycznej dla mieszkańców. Bo wielu nie miało szansy z niej skorzystać – zanim się dowiedzieli, wszystkie miejsca były zajęte. Na listę rezerwową wpisano wtedy 130 osób. To więcej niż w ogóle przewidziano badań w pierwszej edycji akcji.

Chodzi o badania dermatoskopowe, czyli dokładną analizę skóry, która pozwala wykryć ewentualne zmiany nowotworowe. Były realizowane w każdej z gmin powiatu polickiego w drugim tygodniu czerwca.

– Sto miejsc, po 25 dla każdej gminy, rozeszło się błyskawicznie – mówi Beata Chmielewska z zarządu powiatu. – Dlatego osoby dzwoniące pod koniec dnia (w dniu ogłoszenia zapisów – red.) już nie mogły się zapisać na listę. Jest w tej chwili 130 osób na liście rezerwowej. Rozmawiamy ze szpitalem o tym, żeby tę akcję kontynuować i ona na pewno będzie kontynuowana, bo widzimy taką potrzebę. To będzie, myślę, we wrześniu lub w październiku.

Badania prowadzili specjaliści ze szpitala klinicznego nr 1 przy ul. Unii Lubelskiej w Szczecinie (z siedzibą w Policach). I nie poprzestawali na diagnozie.

– Osoby, które w trakcie tych badań dostały informację, że mają jakieś zagrożenia, natychmiast były przyjmowane do poradni i do szpitala na leczenie – dodaje Beata Chmielewska.

A przewodniczący Rady Powiatu Polickiego, Cezary Arciszewski, zapowiada, że mieszkańcy naszego powiatu najprawdopodobniej będą mieli łatwiejszy dostęp do tego rodzaju badań, i to nie tylko w czasie takich akcji powiatowych.

– Szpital zapewnił, że będzie w swojej poradni, w Policach, również poszerzał możliwość badań, bo powiat sfinansował zakup potrzebnego urządzenia – dodał.

A o decyzji zarządu i radnych powiatu o przeznaczeniu pieniędzy na urządzenie dla szpitala pisaliśmy już w kwietniu. To 60 tys. złotych na zakup lasera Smartlux mini do leczenia pacjentów z nowotworami skóry.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.