Bezpłatne badania. Mogą uratować życie

badanie USG aorty

Mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego mogą bezpłatnie poddać się badaniu, które wykrywa bardzo groźne tętniaki aorty brzusznej. Wykonuje je Szpital Wojewódzki w Szczecinie.

Badanie polega na ocenie ultrasonograficznej podprzeponowego odcinka aorty i tętnic biodrowych – tłumaczy Natalia Andruczyk, rzecznik szpitala. – Wykonywane jest według skróconego protokołu, w trybie badania przesiewowego.

Aby móc skorzystać z badań, trzeba:
  • mieć ukończone 65 lat
  • mieć obciążenia, takie nadciśnienie tętnicze, palenie papierosów, choroba wieńcowa, podwyższony poziom cholesterolu czy miażdżyca tętnic

Rejestracja na badanie odbywa się telefonicznie. Pacjenci zapisują się na nie sami, dzwoniąc pod numer 693-333-444. Rejestracja jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. od 8:00 do 15:00.

Badana osoba powinna mieć przynajmniej dwa czynniki ryzyka. Podczas rozmowy telefonicznej ankieterzy zapytają o nie.

Adresatami badania są i kobiety, i mężczyźni. Jednak tętniak aorty u mężczyzn występuje sześciokrotnie częściej niż u kobiet.

Badania wykonywane są w gabinetach Punktu Przyjęć Planowych na parterze budynku L przy ul. Arkońskiej 4 w wybrane piątki (od godz. 15:00) i soboty (od godz. 9:00). Najbliższe terminy to 26 stycznia oraz 8 i 9 lutego.

Badania wykonują lekarze Oddziału Chirurgii: dr n. med. Tomasz Lipiński (specjalista chirurgii ogólnej, naczyniowej i transplantologii klinicznej) oraz lek. med. Elżbietę Polańską (specjalista chirurgii ogólnej i naczyniowej).

Podczas badania lekarz oceni stan aorty brzusznej i tętnic biodrowych. Jeśli wykryje tętniaka lub poszerzenie aorty, skieruje pacjenta do poradni naczyniowej na dalszą obserwację.

Ogólnopolski program badań przesiewowych w kierunku tętniaka aorty brzusznej na lata 2018-2020 to część Programu Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego na lata 2017-2020. Jest finansowany przez Ministerstwo Zdrowia. W całej Polsce ma zostać przebadanych ok. 30 tys. osób, w tym w naszym województwie blisko 1000.

fot. Szpital Wojewódzki w Szczecinie

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.