Bezpłatne szczepienia przeciwko grypie dla wszystkich dorosłych

fot. archiwum

Od 23 listopada z bezpłatnych szczepień przeciwko grypie mogą skorzystać wszystkie dorosłe osoby. Wystarczy zgłosić się do wybranego punktu szczepień i umówić wizytę. Nie jest nawet potrzebna recepta na szczepionkę.

Do tej pory bezpłatne szczepionki przysługiwały m.in. medykom, nauczycielom, żołnierzom czy seniorom. Teraz mają do nich prawo wszyscy dorośli. W kraju jest ponad 3 tysiące punktów szczepień, w których można się umówić. Ich mapa dostępna jest na stronie pacjent.gov.pl. Dzisiaj sprawdziliśmy dostępność szczepionek w dwóch punktach z gminy Police ujętych na wskazanej mapie – one wyczerpały już dostarczoną partię, ale czekają na kolejną.

Przed szczepieniem należy wypełnić oświadczenie (dostępne na stronie pacjent.gov.pl lub w punkcie szczepień), a następnie udać się na wizytę do lekarza kwalifikującego do zabiegu.

Na szczepienie powinny się zgłaszać osoby bez objawów ostrej infekcji i wysokiej gorączki.

Punkty szczepień mogą zamawiać szczepionki przeciwko grypie w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS). Resort zdrowia informuje, że w tym roku do Polski trafi łącznie 5 mln dawek szczepionki. Szczepienia będą wykonywane do wyczerpania rezerwy lub do 31 marca 2022 r.

Rozszerzenie grupy osób uprawnionych do bezpłatnych szczepień przeciwko grypie to efekt podpisanej przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego nowelizacji rozporządzenia w sprawie metody zapobiegania grypie w sezonie 2021/2022.


Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.