Bo październik jest różowy. Z troski o zdrowie pań

Stowarzyszenie Polickie Amazonki nie przestaje promować profilaktyki raka piersi. Ze swoją wiedzą i doświadczeniem dociera wszędzie tam, gdzie może się nimi podzielić. Do zrobienia jet jeszcze dużo, bo z danych NFZ na 1 października tego roku wynika, że w powiecie polickim tylko nieco ponad 42 procent kobiet uprawnionych do profilaktycznej mammografii (badania dla wczesnego wykrycia raka piersi) z niej korzysta. Tymczasem już od 1 listopada tego roku krąg uprawnionych znacząco się powiększy.

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. W początkowym okresie nie daje żadnych objawów. Wcześnie wykryty jest niemal w 100 procentach wyleczalny.

Polickie Amazonki przy każdej okazji podpowiadają jak się badać samodzielnie, gdzie korzystać z profilaktyki specjalistycznej – spotykają się z mieszkańcami powiatu w bibliotekach, urzędach, na różnych festynach. A październik jest pod tym względem szczególnie intensywny, bo to właśnie Miesiąc Świadomości Raka Piersi. W różowych kolorach i takich nastrojach Polickie Amazonki zapewne spotkamy też w tę sobotę na Marszu Różowej Wstążki w Szczecinie. A kilka dni wcześniej, bo w środę, z ich wiedzy mogli skorzystać odwiedzający Salę Obsługi Klienta Zachodniopomorskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia przy ul. Arkońskiej w Szczecinie (na zdjęciu właśnie podczas tego spotkania).

– Trzeba się badać, żeby jak najszybciej wykryć ewentualną zmianę w piersi – podkreślają. – Bo im szybciej, tym łatwiejsze i skuteczniejsze jest leczenie. Warto badać się regularnie samodzielnie i korzystać z dostępnych badań profilaktycznych: mammografii, USG i innych zaleconych przez lekarza.

Marsz Różowej Wstążki wystartuje w sobotę 7 października spod pomnika Gryfa przy Urzędzie Miasta w Szczecinie o godz. 12.00 i ruszy w kierunku Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza, gdzie zaplanowany jest finał marszu. Do udziału zaproszeni są wszyscy, którzy chcą wesprzeć cel tego wydarzenia – czyli promocję profilaktyki i okazanie wsparcia kobietom doświadczonym rakiem piersi.

W gmachu Filharmonii na uczestniczki czekać będą stoiska edukacyjne przygotowane przez Zachodniopomorskie Centrum Onkologii wspólnie z Regionalną Fundacją Walki z Rakiem oraz Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Szczecinie. Panie będą mogły nauczyć się samobadania piersi na fantomach, zmierzyć poziom cukru i ciśnienie krwi. Poza tym będą: quiz wiedzy z nagrodami nt. profilaktyki raka piersi i rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszą różową kreację – tu także do wygrania będą nagrody.

Profilaktyczna mammografia jest obecnie adresowana do kobiet w wieku 50-69 lat, które nie miały jej wykonywanej w ciągu ostatnich dwóch lat i nie miały wcześniej stwierdzonej zmiany nowotworowej piersi o charakterze złośliwym.
Ale uwaga! Od 1 listopada 2023 z możliwości wykonania profilaktycznej mammografii będą mogły skorzystać kobiety młodsze – już od 45 roku życia oraz starsze – do 74 r.ż.

To badanie można wykonać w pracowniach stacjonarnych lub w mammobusach. Adresy pracowni stacjonarnych oraz terminy i miejsca postoju mammobusów są dostępne na stronie internetowej ZOW NFZ (nfz-szczecin.pl).


Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.