Cała Polska od soboty w strefie czerwonej. Będą też nowe zasady bezpieczeństwa

Cała Polska od soboty (24 października) będzie w strefie czerwonej. Czyli w całym kraju będą obowiązywały już wcześniej wprowadzone dla tej strefy obostrzenia. Ale będą też nowe.

Na zdalne nauczanie przejdą dodatkowo uczniowie klas 4-8 szkół podstawowych (szkoły średnie są już w takim trybie ujęte w zasadach strefy czerwonej), lokale gastronomiczne będą mogły serwować tylko dania na wynos, osoby do 16 r. życia (w godz. 8-16) będą mogły się przemieszczać tylko pod opieką osoby dorosłej, wprowadzany jest zakaz spotkań w grupach powyżej 5 osób (są określone wyjątki), zawieszona zostanie działalność sanatoriów, powstanie Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów.

– Po pierwsze cała Polska od jutra staje się strefą czerwoną, czyli wszystkie te zasady, do których przyzwyczaili się ci mieszkańcy, którzy w strefie czerwonej żyją, mieszkają, pracują, uczą się obowiązują na terytorium całego kraju – ogłosił w piątek przed południem premier Mateusz Morawiecki.

W podstawówkach klasy 4-8 też na zdalne nauczanie

Szkoły podstawowe, w klasach od 4 do 8, będą pracowały w trybie zdalnym.

– Aby zmniejszyć natężenie ruchu w komunikacji publicznej i kontakty społeczne – uzasadniał premier. – To bardzo potrzebne, żeby przerwać łańcuch transmisji.

Premier w uzasadnieniu tej decyzji powołał się także na badania, które (jak mówił) wskazują, że w grupie do 11-12 roku życia poziom zakażeń, przy podobnej liczbie testów, jest trzykrotnie mniejszy niż w wieku 13-19 lat.

Tłumaczył, że u młodszych dzieci szczególnie ważna jest edukacja przedszkolna i szkolna w trybie stacjonarnym – jeszcze ważniejsza, niż dla dzieci starszych, ze względów psychologicznych i efektywności edukacyjnej.

Dodatkowe zasady dotyczą też wszystkich osób do 16 roku życia. W godzinach 8:00-16:00 będą mogły się przemieszczać tylko pod opieką dorosłego.

Gastronomia – tylko na wynos

Kolejne ograniczenie dotyczy działalności gastronomicznej.

– Ograniczenie działalności restauracji, pubów, kawiarni. Wszystkie tego typu firmy, przedsiębiorstwa nie będą mogły prowadzić działalności jak do tej pory – mówi premier. – Będą mogły organizować jedynie dania na wynos. To obostrzenie na razie jest zaplanowane na 2 tygodnie, ale z możliwością przedłużenia, jeżeli pod koniec drugiego tygodnia nie zauważymy zmiany w liczbie zakażeń lub ta liczba będzie rosła.

Spotkania do 5 osób

Wprowadzany jest zakaz wszelkiego rodzaju aktywności osób w grupie powyżej 5 osób. Czyli nie można będzie organizować różnego rodzaju zebrań, aktywności, spotkań.

– Bo widzimy wyraźnie, że również w ostatnich dniach dochodziło do spotkań dużych grup osób – tłumaczył premier. – Mamy przekonanie, i takie jest zdanie epidemiologów, że były to źródła i ogniska zakażeń.

Od tego ograniczenia są wyjątki. Najważniejsze: wszyscy którzy mieszkają razem i ci, którzy się spotykają dla celów zawodowych, np. pracownicy budowlani, którzy muszą w jednej grupie wykonać jakąś czynność – oni nie podlegają temu obostrzeniu.

Apel do seniorów: zostańcie w domach!

– Prosimy seniorów powyżej 70 roku życia, którzy nie świadczą pracy, o nieprzemieszczanie się – apelował premier. – W miarę możliwości o niewychodzenie z domów. W tym celu uruchamiamy program Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. W celu zaopiekowania się seniorami, którzy nie mają opieki domowej, nie mieszkają ze swoją rodziną, którym rodzina z różnych względów pomóc nie może. Ten Korpus Wsparcia Seniorów, poprzez szerokie zaangażowanie organizacji, wolontariuszy, harcerzy, wojsk obrony terytorialnej czy wojsk operacyjnych, będziemy chcieli uruchomić natychmiast.

Zamknięte zostaną także sanatoria (z możliwością dokończenia trwających turnusów), bo większość osób przebywających w nich to seniorzy po 60 roku życia. A to, jak podkreślał premier, grupa najbardziej narażona na ciężkie zachorowania.

Dwa tygodnie na pierwsze efekty

– Obostrzenia te będą miały swój skutek za 10-14 dni – powiedział premier. – Mam nadzieję, że wtedy będziemy mogli przekazać nieco lepsze informacje. W przypadku, gdyby te obostrzenia nie działały, będziemy musieli dalej dokonywać głębszego zamknięcia poszczególnych dziedzin życia społecznego, kulturalnego i gospodarczego. Najważniejsze jest ludzkie życie i stabilność systemu zdrowia.

Dzisiaj w całym kraju odnotowano aż 13 632 nowe, potwierdzone zakażenia koronawirusem. To nowy rekord tej pandemii. W Zachodniopomorskiem – 558. W powiecie polickim – 32. W Szczecinie – 152.

grafika: KPRM

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.