Co zdecydują radni

sesja polickiej rady miejskiej

Jutro (20 grudnia) policcy radni zdecydują nie tylko o przyszłorocznym budżecie. Przedstawiamy ważniejsze punkty przedświątecznej sesji rady miejskiej.

Najważniejszy oczywiście będzie budżet na 2019 rok. Najbardziej interesujące dla policzan wydatki przedstawialiśmy w osobnych tekstach. Na sesji radni zdecydują, czy budżet zostanie przyjęty bez zmian. Opozycja zapowiedziała, że zaproponuje poprawki.

Lokatorzy z mieszkań komunalnych powinni śledzić obrady szczególnie uważnie. Radni mają bowiem uchwalić nowy regulamin gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy na lata 2019-2023. A w nim są m.in. podwyżki czynszów – i to wcale nie symboliczne, bo od 4% do 9% co roku.

Inny punkt porządku obrad powinien zainteresować posiadaczy tzw. nieruchomości mieszanych – czyli takich, których tylko część jest kwalifikowana jako mieszkaniowa. Rada ma im ustalić nowe opłaty za wywóz śmieci. Też będą mieszane – od osoby i od pojemnika.

Oprócz tego w innym punkcie radni też będą decydowali o opłatach za śmieci. W tym przypadku pośrednio: zmniejszając minimalną wielkość pojemnika. Skorzystają jednak na tym tylko posiadacze lokali handlowych o powierzchni większej niż 40 m kw. – dla mniejszych zmiana nic nie zmieni.

Rada ma też przesądzić o likwidacji szkoły przy ul. Przyjaźni. To filia „ósemki”. Nie ma tam już uczniów, a budynek jest wykorzystywany przez przedszkole.

Pełen porządek obrad jest dostępny w Biuletynie Informacji Publicznej. Sesja powinna być transmitowana, a oprócz tego później musi zostać udostępnione nagranie z niej.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.