W styczniu tego roku 30 osób w naszym województwie potrzebowało pomocy pogotowia z powodu zatrucia czadem. Jedna z nich zmarła.
Czad, czyli tlenek węgla (CO), to bezwonny, bezbarwny, pozbawiony smaku gaz. Określany jest jako „cichy zabójca”, ponieważ człowiek nie jest w stanie go wykryć za pomocą zmysłów.
Tlenek węgla łatwiej łączy się z hemoglobiną niż tlen. Człowiek się dusi, chociaż oddycha – ponieważ organizm nie otrzymuje tlenu z krwi, bo go tam nie ma. Jego miejsce zajmuje tlenek węgla.
Objawy zatrucia czadem
Najpierw pojawia się zmęczenie, potem bóle i zawroty głowy. Do tego mogą dochodzić wymioty i bóle brzucha. W pewnym momencie dochodzi do utraty przytomności, a następnie do śmierci.
Jak powinna wyglądać pierwsza pomoc w przypadku podejrzenia zatrucia tlenkiem węgla?
- Przede wszystkim poszkodowanego należy przenieść w bezpieczne miejsce.
- Jeśli ewakuacja nie jest możliwa, należy szeroko otworzyć okna i zapewnić dostęp świeżego powietrza.
- Pamiętajmy także o powiadomieniu ratowników medycznych, dzwoniąc pod numer 999 lub 112.
– W okresie grzewczym jednym z pierwszych pytań zespołu po wejściu na wizytę jest pytanie o to, czy w domu znajduje się piec, piecyk gazowy, kominek czy jakiekolwiek inne urządzenie grzewcze, poza elektrycznymi – opowiada Krzysztof Radek, ratownik medyczny Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie. – Jeśli cokolwiek budzi podejrzenia zespołu, natychmiast uruchamiamy czujnik tlenku węgla. Jeśli wskazania przekraczają normę, opuszczamy pomieszczenie wraz z pacjentem oraz powiadamiamy straż pożarną.
Zespoły WSPR są wyposażone w czujniki tlenku węgla, bo zdarza się, że wezwanie z pozoru nie dotyczy zatrucia CO. Ratownicy wzywani są np. do pacjenta z urazem głowy, a na miejscu się okazuje, że do urazu doszło w skutek omdlenia, poprzedzonego bólami głowy, sennością i nudnościami. W takich momentach, zanim na miejsce dotrze straż pożarna, ratownicy medyczni mają możliwość sprawdzenia stężenia CO w powietrzu i, w razie potrzeby, natychmiastowego opuszczenia wraz z poszkodowanymi niebezpiecznego miejsca.
Pamiętaj! Informacje zawarte na tym portalu nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem!