Czy burmistrz odda część pensji?

Burmistrz Polic Władysław Diakun i zastępcy - Jakub Pisański i Maciej Greinert

Jak już informowaliśmy, radni miejscy nie zgodzili się na obniżenie pensji burmistrzowi Władysławowi Diakunowi. Choć formalnie to on wprowadził pod obrady stosowną uchwałę. 

Ale już po głosowaniu przewodniczący rady zasugerował, że burmistrz może rozważyć przekazanie zachowanej różnicy na cele charytatywne.

Obecna pensja burmistrza wynosi ponad 12300 złotych. Przedstawiany na ostatniej sesji projekt uchwały przewidywał jej obniżenie o 20 procent. To przez rozporządzenie Rady Ministrów, które określiło nowe stawki wynagrodzeń i dodatków przyznawanych pracownikom samorządowym.

Jednak radni – niemal jednogłośnie – uznali, że to nieuprawniona ingerencja w sprawy samorządu. Tym bardziej, że bez zmian pozostała ustawa o pracownikach samorządowych, która wskazuje, że kompetencję do ustalani pensji m.in. burmistrzowi ma właśnie samorząd.

W głosowaniu 17 radnych opowiedziało się przeciwko obniżce, a czworo wstrzymało się od głosu. Negatywną opinię dla wspomnianej uchwały wydały wszystkie stałe komisje rady miejskiej.

Ale już po głosowaniu przewodniczący rady, Witold Król, podpowiedział, że gdyby jednak sam burmistrz pomyślał o dostosowaniu się do ministerialnego rozporządzenia, to…

To proszę te pieniądze przekazać dla Hospicjum Królowej Apostołów, albo na Caritas – powiedział.

Czy burmistrz skorzysta z tej sugestii? Pewnie czas pokaże.

One Thought to “Czy burmistrz odda część pensji?”

  1. […] – odpowiedział radnemu Walczakowi (zapewne chodziło o sytuację z 2018 r., kiedy przepisy nakazywały obniżyć pensję burmistrzowi, ale radni tego nie zrobili – […]

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.