Darmowe badania aorty. Mogą ocalić życie

badanie usg aorty brzusznej

W szpitalu przy ul. Arkońskiej w Szczecinie znów można bezpłatnie poddać się badaniu wykrywającemu tętniaka aorty brzusznej. Warto się pospieszyć z rejestracją.

Program badań przesiewowych rozpoczęty w styczniu cieszył się ogromnym powodzeniem. Lista chętnych wypełniła się bardzo szybko. Szpital Wojewódzki wystąpił więc o zwiększenie puli o kolejne 400 miejsc i uzyskał je. Zapisy już się zaczęły.

Aby móc skorzystać z badań, trzeba:

  • mieć ukończone 65 lat
  • mieć obciążenia, takie nadciśnienie tętnicze, palenie papierosów, choroba wieńcowa, podwyższony poziom cholesterolu czy miażdżyca tętnic

Rejestracja na badanie odbywa się telefonicznie. Pacjenci zapisują się na nie sami, dzwoniąc pod numer 693-333-444. Rejestracja jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. od 8:00 do 15:00.

Badana osoba powinna mieć przynajmniej dwa czynniki ryzyka. Podczas rozmowy telefonicznej ankieterzy zapytają o nie.

Adresatami badania są i kobiety, i mężczyźni. Jednak tętniak aorty u mężczyzn występuje sześciokrotnie częściej niż u kobiet.

Badania wykonywane są w gabinetach Punktu Przyjęć Planowych na parterze budynku L przy ul. Arkońskiej 4 w wybrane piątki (od godz. 15:00) i soboty (od godz. 9:00).

Badania wykonują lekarze Oddziału Chirurgii: dr n. med. Tomasz Lipiński (specjalista chirurgii ogólnej, naczyniowej i transplantologii klinicznej) oraz lek. med. Elżbietę Polańską (specjalista chirurgii ogólnej i naczyniowej).

Podczas badania lekarz oceni stan aorty brzusznej i tętnic biodrowych. Jeśli wykryje tętniaka lub poszerzenie aorty, skieruje pacjenta do poradni naczyniowej na dalszą obserwację.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.