Dziadkom ofiaruj swój czas

kalendarz na styczeń

W poniedziałek obchodzimy Dzień Babci. Dzień później świętują dziadkowie. Zanim obdarujemy ich upominkami i kwiatami, pomyślmy o prezencie wyjątkowym – będzie nim nasz czas. Sprawi, że i babcia, i dziadek poczują się lepiej, będą zdrowsi, bardziej radośni…

Specjaliści, którzy na co dzień pracują z seniorami, nie mają wątpliwości, że osamotnienie to poważny problem, który odbija się na ich zdrowiu.

Dotyczy to zwłaszcza seniorów w zaawansowanym wieku – mówi lek. Urszula Majewska, konsultant wojewódzki w dziedzinie geriatrii. – Bo ci młodsi, bez poważnych problemów zdrowotnych, są aktywni społecznie: uczestniczą w różnych zajęciach w klubach, spotykają się ze swoimi rówieśnikami, mają swoje zainteresowania… W dużo gorszej sytuacji są osoby w zaawansowanym wieku: obłożnie chorzy, cierpiący z powodu zwyrodnień stawów, uwięzieni w swoich domach.

Im często bardzo mocno doskwiera samotność.  Wsparcia w codziennych czynnościach życiowych udzielają opiekunowie nieformalni: sąsiedzi, pracownicy socjalni, pielęgniarki…

Na pewno tym seniorom ogromną radość sprawi wizyta wnuków, poświęcony im czas – mówi Urszula Majewska. – Zamiast upominków i prezentów warto im podarować swoją uwagę. To może mieć ogromny wpływ na ich psychikę, zapobiegać depresji z powodu poczucia opuszczenia przez rodzinę, czy po prostu poczuciu osamotnienia. Dla seniorów niezwykle ważny jest właśnie kontakt z rodziną. Chcą uczestniczyć w jej życiu, wiedzieć, co się dzieje u dzieci, wnuków, czerpać satysfakcję z ich sukcesów.

Jak spędzić czas z dziadkami? Można po prostu na rozmowie, ale nie tylko.

Ważne, żeby przy nich być – podkreśla Urszula Majewska. – Może przeczytać gazetę, bo niektórym może to już sprawiać trudność. Albo po prostu opowiedzieć o sobie i rodzinie. Takie regularne spotkania i rozmowy z dziadkami są nie do przecenienia.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.