Dzielnicowy z Polic zapobiegł tragedii

dzielnicowy Piotr Busz

Bezdomny mężczyzna koczował w altanie na jednej z polickich działek za Szkołą Podstawową nr 8. Pewnie nie przeżyłby minionej nocy, gdyby nie czujność dzielnicowego. Było po godz. 19, a temperatura na zewnątrz co najmniej minus 10 i wciąż spadała. Wewnątrz mróz podobny, bo altana nieogrzewana i z niedomykającymi się drzwiami. Mężczyzna oświetlał ją świeczką.

Do wizyty na działkach „Nad Grzepnicą” (za Szkołą Podstawową nr 8) skłoniło dzielnicowego zgłoszenie od prezes tych ogrodów. Kobieta zwróciła uwagę, że jedna ze skrzynek elektrycznych mogła zostać uszkodzona. Poprosiła dzielnicowego o sprawdzenie sygnału. Ten nie czekał długo. W poniedziałek, o godz. 19.15, sierż. sztab. Piotr Busz był na działkach.

– Nie stwierdził uszkodzenia skrzynki, za to zwrócił uwagę na tlące się w jednej z altanek światło – opowiada asp. sztab. Iwona Grefenheim, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Policach. – Skierował się więc do tej altany. Na miejscu zastał siedzącego przy świeczce mężczyznę, który był wyraźnie pod wpływem alkoholu. Zapewniał, że sobie poradzi, bo okryje się kołdrą. Dzielnicowy wiedział, że bezdomny w tych warunkach ma niewielkie szanse na przetrwanie nocy. Na zewnątrz było co najmniej minus 10, wewnątrz praktycznie tyle samo. Nawet drzwi się nie domykały. W takiej sytuacji zagrożenia życia trzeba działać.

Pijany 42-latek nie mógł trafić do schroniska w Policach. Trzeba go było odwieźć do izby wytrzeźwień.

Dzisiaj bezdomny zapewne izbę już opuścił. Możliwe, że wrócił na działkę, do zimnej altany. Na szczęście służby już o nim wiedzą. Dzisiaj wieczorem ktoś tam znowu zajrzy, w razie potrzeby ponownie zorganizuje bezdomnemu ciepłe schronienie.

W Policach takie miejsca możliwych koczowisk odwiedzają: policjanci i strażnicy miejscy. Ale sami nie są w stanie dotrzeć do każdego. Potrzebują wsparcia, sygnałów od mieszkańców.

– Do dyspozycji są oczywiście numery alarmowe – podkreśla Iwona Grefenheim. – Ale zachęcam także do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Pozwala ona m.in. wskazywać miejsca przebywania osób bezdomnych, potrzebujących pomocy. Szczególnie ważne jest przekazywanie policji, straży miejskiej czy innym służbom informacji o takich osobach właśnie teraz, kiedy temperatura na zewnątrz znacząco spadła poniżej zera, a prognozy pogody na kolejne dni nie przynoszą nadziei na ocieplenie. Prosimy o skorzystanie z wszelkich dostępnych funkcjonalności, w tym szczególnie z możliwości dodania opisu, co ułatwi szybsze dotarcie policjantów do osób potrzebujących, a w konsekwencji być może uratuje komuś życie.

Mapa Zagrożeń dostępna jest tutaj.

One Thought to “Dzielnicowy z Polic zapobiegł tragedii”

  1. Do u ron

    Bezdomny, niczemu winny,… zainteresowanie policji spowodowalo że dodatkowo został naliczony kosztami transportu i pobytu w izbie.. bez zapłaty za ich „gest” przyjmując że nie miał konfliktu z prawem ani innymi instrumentami władzy (obecnej), prawdopodobnie kara pieniężna zostanie przeliczona na dni pozbawienia wolności…czy to ma sens? … Ile kosztuje podatnika zaszeregowanie całodobowe osadzonego?!… PiS pogrąża Polskę W ruinę!!

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.