Emerytury i renty w górę

wzrost emerytur - grafika

W 2019 roku emerytury i renty wzrosną o prawie 3%. Podwyżki będą obowiązywały od marca. Według danych ZUS w województwie zachodniopomorskim podwyżka obejmie około 380 tysięcy osób.

Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent wyniesie w tym roku 102,86%. Waloryzacja to pomnożenie świadczenia (brutto) z końca lutego przez ten wskaźnik. Oznacza to, że emerytury i renty wzrosną o 2,86%.

W tym roku, wyjątkowo, obowiązują również kwoty minimalnych podwyżek – infromuje Karol Jagielski, rzecznik zachodniopomorskiego oddziału ZUS. – Emerytury wzrosną co najmniej o 70 zł brutto, pod warunkiem że emeryt ma odpowiedni staż (kobieta – 20 lat, mężczyzna – 25 lat). Wyższe o co najmniej 70 zł brutto będą także renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renty rodzinne. Renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrosną o minimum 52,50 zł brutto, a emerytury częściowe o co najmniej 35 zł brutto.

Wzrosną też minimalne emerytury i renty. Od marca minimalna emerytura wyniesie 1100 złotych. Najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i najniższa renta rodzinna od marca także będą wynosić 1100 złotych. Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy – 825 złotych. Nowa renta socjalna to 1100 zł, a 1140,99 zł – świadczenie przedemerytalne.

Wszystkie podane kwoty są kwotami brutto. Trzeba od nich odliczyć podatek.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.