Idą wielkie zmiany. Do polickiego MOK

komisja infrastruktury na posiedzeniu w MOK

Sala widowiskowa w Miejskim Ośrodku Kultury w Policach może mieć o połowę więcej miejsc na widowni. Tak już ją projektują architekci. Ale jest też pomysł na przebudowę i nową aranżację innych pomieszczeń, budowę windy, unowocześnienie sali konferencyjnej i elewacji…

Miejski Ośrodek Kultury w Policach po ponad 20 latach intensywnego użytkowania wymaga modernizacji. Już nie tylko dla unowocześnienia wyglądu, ale też dla poprawy bezpieczeństwa jego użytkowników.

Sala ma obecnie 259 miejsc siedzących – mówi Anna Ryl, dyrektor MOK w Policach. – Po modernizacji byłoby ich 407 z wyłączanymi czasowo miejscami w środku na potrzeby akustyki.

Miesjki Ośrodek Kultury w Policach

Takie zwiększenie „pojemności” możliwe ma być m.in. dzięki zmianie nachylenia podłogi (większy spadek).

Projektanci proponują nam dwa wejścia z poziomu pierwszego piętra, poza wejściem przy samej scenie – dodaje Anna Ryl. – Dzięki temu zyskujemy więcej miejsc u góry.

W miejscu, gdzie obecnie są kasy i magazyny, mogłyby powstać szatnie. Może też nowa sala konferencyjna…

Uwalniają nam się przestrzenie, które można zagospodarować – mówi Anna Ryl. – Możemy tego nie robić. Ale jest propozycja, żeby unowocześnić obiekt, który powstawał w latach 90. Żeby przearanżować salę konferencyjną, zupełnie ją zmienić. Ona jest za mała i już nie spełnia swojej funkcji.

Zupełnie nowa wielofunkcyjna sala konferencyjna mogłaby powstać także z zaplecza gastronomicznego i sali kawiarnianej (z obecnie funkcjonującej restauracji z boku MOK). Według dyrekcji byłaby bardzo przydatna.

Obecnie problem jest z miejscem na mniejszą imprezę, np. na 100 osób – tłumaczy dyrektor. – Dlatego prośba (do radnych – red.) o zrozumienie, że istnieje potrzeba zmiany funkcji tych dużych sal.

Anna Ryl zwraca uwagę także na potrzebę architektonicznego ujednolicenia bryły budynku. Projektanci proponują podwyższenie obiektu o tzw. komin sceniczny. MOK będzie więc trochę inaczej wyglądać.

Żeby ją ujednolicić, potrzebne by było zaprojektowanie nowej elewacji, która będzie brała pod uwagę właśnie podwyższenie tego obiektu. Jak będzie kolej matropolitalna, to my będziemy w centrum tej całej pętli, czyli w miejscu reprezentacyjnym dla Polic, i należałoby uwspółcześnić wygląd ośrodka.

Płaski dach prosi się zaś o wykorzystanie na ogniwa fotowoltaiczne. A dla komfortu osób niepełnosprawnych niezbędna jest winda. Ona także znalazła się w propozycjach poszerzających podstawowy (już tworzony) projekt. Ten bowiem obejmuje tylko salę widowiskową, toalety i pomieszczenia przylegające.

Sama modernizacja obiektu może kosztować około 12 milionów złotych. Tegoroczny budżet takiego wydatku nie przewiduje. Ale od modernizacji MOK (przynajmniej w tym podstawowym zakresie – czyli sama sala widowiskowa i pomieszczenia przylegające) w najbliższych latach gmina raczej nie ucieknie.

Musimy to zrobić, bo za chwilę trzeba będzie tę salę zamknąć – zwraca uwagę dyrektor MOK. – Wszystko jest już zużyte. Chcieliśmy kiedyś wymienić same fotele. Ale się okazuje, że nie spełniamy norm przeciwpożarowych. Nic z tym nie zrobimy. Musimy zmienić geometrię podłogi i inne rzeczy, które za tym idą.

 

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.