Jak zmienić lekarza rodzinnego

fot. fernando zhiminaicela / Pixabay

Lekarza rodzinnego można zmienić bezpłatnie dwa razy w roku. Nie trzeba się „wypisywać” u dotychczasowego ani w przychodni. Wystarczy nowa deklaracja.

Wybór lekarza rodzinnego i pielęgniarki jest konieczny, bo bez tego nie będziemy mogli korzystać z podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Robimy to składając odpowiednią deklarację w wybranej przychodni. Kobiety oraz niemowlęta (obu płci, do ukończenia 2 miesiąca życia) objęte są także opieką położnej.

Lekarza rodzinnego, pielęgniarkę i położną można zmienić za darmo dwa razy w roku kalendarzowym. Robi się to bezpośrednio w przychodni (tej, w której przyjmuje wybrany lekarz), po prostu składając nową deklarację.

Trzecia zmiana jest już płatna. Kosztuje 80 złotych, podobnie jak kolejna. Opłatę wnosi się na konto Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Uwaga: do limitu nie jest wliczana zmiana lekarza, pielęgniarki czy położnej, jeśli następuje ona z powodów niezależnych od pacjenta. Czyli na przykład gdy przychodnia przestaje świadczyć usługi POZ albo lekarz zmienił miejsce pracy. „Bezkarna” jest też zmiana spowodowana przeprowadzką.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.