Kolejne ulice do zmiany?

ulica Przyjaźni w Policach

W Policach jeszcze kilka ulic może czekać zmiana nazwy w związku z tzw. dekomunizacją. Trwają konsultacje z mieszkańcami w radach osiedlowych i sołeckich. Burmistrz przyznaje, że dostał pismo w sprawie ulic: Przyjaźni i 26 Kwietnia w Policach i WOP w Trzebieży.

IPN najpierw napisał do nas, żeby zmienić ulicę w Trzeszczynie: Żymierskiego – mówi Władysław Diakun, burmistrz Polic. – Oczywiście od razu przystąpiliśmy do zmiany i się dostosowaliśmy do wymogu IPN. Ale przyszło następne pismo o zmianę innych ulic w Policach: Przyjaźni, 26 Kwietnia i w Trzebieży: WOP. To przyszło po tygodniu, wcześniej nie było tego wykazu. Teraz dałem to do zaopiniowania społeczności lokalnej, żeby mieszkańcy się wypowiedzieli, co w tej sprawie zrobić. Zobaczymy jaki będzie odzew społeczności lokalnej.

Wiadomo już, że w Trzebieży opinia mieszkańców na temat zmiany nazwy ulicy jest negatywna.

Zdaniem burmistrza niektóre ze wskazanych nazw ulic można różnie interpretować.

26 kwietnia były tu działania armii radzieckiej i w tym samym dniu została wyzwolona filia obozu Mścięcino-Stutthof, a także tego samego dnia został zajęty Szczecin przez armię radziecką – mówi burmistrz. – Dzień 26 kwietnia 1945 roku – i taka ulica jest i w Szczecinie, i u nas. U nas, ja twierdzę, jest związana z oswobodzeniem filii obozu. Ktoś inny myśli, że było inaczej.

* * *

Od redakcji: Skoro prawo nakazuje zmienić nazwy, które powołany do tego organ uzna za komunistyczne, to należy to zrobić nawet bez żadnego pisma. Przestrzegajmy prawa, nawet jeśli jest głupie. Proponujemy więc, aby ul. Przyjaźni przemianować na ul. Władysława Bartoszewskiego, ul. 26 Kwietnia na ul. 4 Czerwca, a ul. WOP na ul. WOŚP.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.