Kontrolują na granicy. Mogą być odwołane imprezy

Pasażerowie przyjeżdżający do Polski autokarami i busami będą poddawani kontroli sanitarnej. Dziś (9 marca) utworzonych zostało pięć punktów kontrolnych na zachodniej granicy Polski. Jeden z nich jest w województwie zachodniopomorskim – w Kołbaskowie.

– Kontrole sanitarne mają pomóc nam już na samej granicy wyłapać przypadki podejrzeń o zakażenie koronawirusem – mówił wojewoda Tomasz Hinc na konferencji prasowej, zorganizowanej przy granicy w Kołbaskowie. – Pasażerowie autobusów i przewozów zorganizowanych powyżej 8 osób będą wypełniać specjalne formularze z danymi osobowymi, by w razie podejrzeń szybciej i łatwiej mogły do nich dotrzeć służby sanitarno-epidemiologiczne. Pasażerom będzie też mierzona temperatura. Niepokojąca będzie ta powyżej 38 stopni.

W kolejnych dniach punkty kontrolne mają się pojawić również na innych granicach. Rząd zdecydował się na to w związku z rosnącą liczbą osób, u których wykryto koronawirusa. W całej Polsce jest ich 17 (informacja z godz. 19:00, 9 marca).

W województwie zachodniopomorskim są na razie dwa potwierdzone przypadki zakażenia. Kwarantanną jest objętych 155 osób (kwarantanna w internatach Zespołu Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach zakończyła się o godz. 24:00 w nocy z 8 na 9 marca), a 269 osób jest poddanych nadzorowi epidemiologicznemu.

Główny Inspektor Sanitarny zalecił, aby odwołać imprezy masowe, w których ma uczestniczyć ponad 1000 osób. Organizatorzy mogą też sami podjąć taką decyzję, nawet jeśli impreza jest mniejsza. Warto więc sprawdzić, czy np. koncert, w którym chcemy uczestniczyć, odbędzie się w planowanym terminie.

Aktualne i rzetelne informacje na temat koronawirusa można znaleźć na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS).

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.