Krew to wyjątkowy lek. Ma go w sobie każdy z nas. I prawie każdy może się nim podzielić. Do zyskania mamy przede wszystkim satysfakcję z ratowania drugiego człowieka, ale też kilka przywilejów.
Krwiodawcą może zostać osoba pełnoletnia, do ukończenia 65 roku życia.
– Pod warunkiem, oczywiście, że nie ma do tego przeciwwskazań zdrowotnych – mówi Paweł Fiałkowski, prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi w Policach. – To ocenia lekarz. Przeciwwskazaniem może być np. cukrzyca, nadciśnienie lub inne choroby przewlekłe.
Samego oddawania krwi nie należy się bać. Nie boli i nie powoduje powikłań.
– Oddawanie krwi nie boli – zapewnia prezes. – To porównywalne z pobraniem jej do badań. I nieprawdą jest, że oddawanie krwi powoduje w późniejszym czasie nadciśnienie. To jest mit obalony przez lekarzy. Także tego na pewno nie musimy się obawiać.
Są za to korzyści z oddawania krwi.
– Przede wszystkim mamy satysfakcję, że ratujemy drugiego człowieka – podkreśla Paweł Fiałkowski. – Dużym plusem systematycznego oddawania krwi (3-4 razy w roku) jest to, że mamy wykonywany pełen zakres badań. Są one robione przy każdym pobraniu krwi, pod różnym kątem. Gdyby coś było nie tak, to zostalibyśmy o tym poinformowani. Dla zasłużonych krwiodawców, którzy tej krwi oddali już dużo, są też określone przywileje, np. dostęp do lekarza bez kolejki. To jednak dodatkowe korzyści, bo najważniejsza jest ta satysfakcja, że pomagamy innym.
I uwaga – cenna jest każda grupa krwi.
– Bo nasza krew jest wykorzystywana nie tylko do podawania chorym w takiej pełnej formie, jako krew – dodaje prezes. – W większości przypadków jest podawana jako składnik krwi. A duża część tej pozyskanej wykorzystywana jest do produkcji leków.
W Policach promocją krwiodawstwa zajmuje się właśnie lokalny Klub Honorowych Dawców Krwi. Jego przedstawicieli możemy spotkać na różnego rodzaju festynach. Policcy krwiodawcy prowadzą także zajęcia edukacyjne dla przedszkolaków i uczniów.
Pamiętaj! Informacje zawarte na tym portalu nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem!