Mały ZUS dla małych firm. Tylko do 2 marca

oddział ZUS w Szczecinie

Do „małego ZUS plus” w województwie zachodniopomorskim zgłosiło się ponad 1,6 tys. przedsiębiorców. Kto chce po raz pierwszy skorzystać z tej ulgi, ma czas do 2 marca.

Wyższy limit, inne zasady

Od lutego 2020 r. zmieniły się zasady „małego ZUS” dla przedsiębiorców. Do tej pory z ulgi mogła skorzystać firma, której ubiegłoroczny przychód nie przekroczył 67,5 tys. złotych.

Od początku lutego kwota ta wzrosła do 120 tysięcy. Dla tych, którzy prowadzili działalność gospodarczej przez cały rok, próg jest proporcjonalnie niższy.

Inaczej będą też wyliczane składki na ubezpieczenia społeczne. Teraz ich wysokość zależy od dochodu (wcześniej – od przychodu).

Podstawą wyliczenia składek jest połowa przeciętnego miesięcznego dochodu, jaki uzyskała firma w poprzednim roku. Pozostałe warunki, które trzeba spełnić, aby skorzystać z „małego ZUS”, nie zmieniły się.

W wyliczeniu nowej podstawy wymiaru składek za luty pomoże przedsiębiorcy kalkulator ZUS na stronie eSkladka.pl. Ma on dane potrzebne do obliczeń po zmianach w „małym ZUS”.

Jak można zgłosić się do „małego ZUS”?

– Przedsiębiorca, który chce od lutego korzystać z „małego ZUS” i spełnia warunki do ulgi, powinien zgłosić się maksymalnie do 2 marca – wyjaśnia Karol Jagielski, regionalny rzecznik ZUS województwa zachodniopomorskiego. – Zrobi to, składając w ZUS dokumenty zgłoszeniowe z odpowiednim kodem ubezpieczenia. Dodatkowo w marcu musi dostarczyć dokumenty rozliczeniowe za luty z informacją o rocznym przychodzie, rocznym dochodzie i formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

W nieco innej sytuacji są osoby, które już w styczniu 2020 r. korzystały z „małego ZUS” i chcą kontynuować korzystanie z ulgi według nowych zasad. One nie muszą się przerejestrowywać. Mają natomiast obowiązek dwukrotnie złożyć dokumenty rozliczeniowe z danymi potrzebnymi do wyliczenia nowych składek – najpierw w lutym (za styczeń), potem w marcu (za luty).

Inne potrzebne informacje na temat „małego ZUS” wraz z przykładami można znaleźć na stronach ZUS.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.