Maturzyści przed egzaminem. Jak powtarzać i pokonać stres

Coraz mniej dni dzieli maturzystów od egzaminu dojrzałości. W tym roku jest on organizowany w wyjątkowych warunkach, w innym terminie. Te nagłe zmiany zapewne nie ułatwiają przygotowań. Ale można sobie pomóc – zmniejszyć stres i efektywnie wykorzystać czas na powtórki.

Tegoroczni maturzyści na pewno potrzebują więcej wsparcia i zrozumienia. Długo byli trzymani w niepewności co do terminu rozpoczęcia egzaminów. W końcu go poznali – matury zaczną się 8 czerwca.

Czasu mają więc nieco więcej niż zakładali na początku roku szkolnego. Z jednej strony – można zrobić dodatkowe powtórki, z drugiej – dłużej trzeba wyczekiwać w napięciu.

– Wszyscy rozumiemy te wyjątkowe okoliczności i na pewno maturzyści mogą liczyć na wsparcie nauczycieli, wychowawców, pedagogów – przyznaje Aneta Wojak, psycholog z Poradni Pedagogiczno – Psychologicznej w Policach.

Oczywiście w ciągu tych kilku tygodni nie uda się przerobić materiału z wszystkich lat nauki. Ale można sobie pewne tematy powtórzyć, przećwiczyć trudniejsze zadania, postarać się zrozumieć zagadnienia, które sprawiały problemy. To pozwoli zyskać wiarę w swoją wiedzę i tym samym zmniejszyć stres.

– To już na pewno nie jest czas na taką siłową naukę – mówi Aneta Wojak. – Teraz właśnie warto skupić się na powtarzaniu, systematyzowaniu wiedzy. Dobrym sposobem jest na przykład próba wytłumaczenia komuś zagadnienia, które jest dla nas trudne. To pomoże je zrozumieć i sobie utrwalić. Można je tłumaczyć na głos nawet tylko dla siebie.

Specjaliści zwracają też uwagę na konieczność robienia przerw od nauki. Co pół godziny warto zrobić 10 minut pauzy. I ważne, żeby ją wykorzystać w zupełnie odmienny sposób – może to być spacer, gimnastyka, drzemka, muzyka. To także spowoduje, że napięcie związane z przedegzaminacyjnym stresem będzie mniejsze. A i nauka bardziej efektywna.

Ważny jest też ostatni dzień przed maturą.

– Tego dnia przede wszystkim trzeba wypocząć – mówi psycholog. – Kolejne powtórki tylko spotęgują stres, a nauka i tak już nie będzie skuteczna.

W Internecie można znaleźć wiele porad dotyczących przygotowania do matury, sposobów walki ze stresem egzaminacyjnym. Warto jednak korzystać z wiarygodnych stron i portali.

– Polecam serwis: https://studiowac.pl/ – podpowiada Aneta Wojak. – W poszczególnych zakładkach są tam poradniki m.in. dotyczące przygotowania do matury, a także na temat możliwości studiowania.

Oczywiście wszyscy trzymamy kciuki za tegorocznych maturzystów.


Pamiętaj! Informacje zawarte na tym portalu nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem!


Partnerem projektu „Zdrowe Police” jest gmina Police.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.