Medal za postawę godną naśladowania

Miał wielkie szczęście – przed sklepem znalazł dużo pieniędzy. Prawie 6 tysięcy złotych. Nie ucieszył się, bo od razu pomyślał, że dla kogoś to może być dotkliwa strata. 

Oddał wszystko na najbliższym posterunku policji. Za tę postawę Piotr Żelasko z gminy Dobra został wyróżniony medalem.

– Zwyczajny dzień, w którym pan Piotr zauważył zawiniątko banknotów – opisał sytuację starosta policki Andrzej Bednarek. – W tych banknotach, jak się okazało, była znacząca kwota, bo blisko 6 tys. złotych. A zgubiła to osoba, która ma kłopoty zdrowotne. Były to pieniądze chyba ze sprzedaży samochodu. Pan Piotr nie miał żadnych wątpliwości, co należy zrobić. Poszedł na posterunek, do naszych policjantów w Mierzynie, zgłosił ten fakt i oddał pieniądze. A teraz chcemy w sposób szczególny za ten wyjątkowy czyn podziękować.

Taką honorową nagrodę za postawę godną naśladowania powiat (we współpracy z policją i strażą pożarną) przyznaje od 3 lat. Przygotowano 50 medali. Ale o tym, że nie jest łatwo taki zdobyć, świadczy fakt, że ten dla pana Piotra jest trzecim przyznanym.

Zaskoczyło mnie to wyróżnienie bardzo i wprawiło w duże zakłopotanie – przyznaje Piotr Żelasko. – Dla mnie to była naturalna reakcja. W okolicach sklepu w Wołczkowie zobaczyłem plik pieniędzy, zwinięty i okręcony gumką. Znalezienie pieniędzy to wielkie szczęście. Ale wiadomo, że jak ktoś po tej stronie jest szczęśliwy, to ktoś po drugiej stronie przeżywa stratę, może nawet nieszczęście. Zadziałałem automatycznie. Kiedy poznałem później historię pana, który te pieniądze zgubił, poczułem się jeszcze lepiej.

Na razie to właśnie gmina Dobra ma największe szczęście do tego rodzaju wyróżnień.

Pierwsza ceremonia wręczenia tych medali była w gminie Dobra, bo także dotyczyła naszego mieszkańca – przypomniała Teresa Dera, wójt Dobrej. –  Za tę decyzję, postawę godną naśladowania, bardzo panu dziękujemy.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.