Mina morska w Świnoujściu. W niedzielę neutralizacja, czyli ograniczenia na Zalewie

Minę morską z okresu II wojny światowej odnaleziono w Świnoujściu w pobliżu wyjścia z Kanału Piastowskiego na Zalew Szczeciński. Będzie wydobywana w najbliższą niedzielę (14 lipca). 

Na czas operacji zostanie zamknięty Zalew Szczeciński. Nie będzie można się kąpać, nie będą też kursowały promy do Świnoujścia.

Rekonesans, identyfikację i wstępną ocenę znalezionego przedmiotu wykonali specjaliści od podwodnych zadań z Grupy Nurków Minerów 12 Dywizjonu Trałowców – informuje Centrum Prasowe Wojewody Zachodniopomorskiego. – Po analizie, wykryty w wodzie obiekt sklasyfikowano jako lotniczą minę morską typu Mark IV, pochodzenia brytyjskiego, z okresu II Wojny Światowej. Mina znajduje się na głębokości ok. 6 metrów, na skraju toru wodnego Szczecin-Świnoujście, przy wyjściu z Kanału Piastowskiego na Zalew Szczeciński. Lotnicze miny morskie tego typu mogą zawierać ponad 400 kg materiału wybuchowego.

Wojewódzki zespół zarządzania kryzysowego działający przy wojewodzie ustalił termin wydobycia miny na 14 lipca.

Operację przeprowadzą marynarze i nurkowie-minerzy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Do akcji zaangażowano załogę niszczyciela min ORP Flaming z 13. Dywizjonu Trałowców oraz żołnierzy i Grupę Nurków Minerów z 12. Dywizjonu Trałowców.

Prace rozpoczną się w niedzielę ok. godz. 5.30 i potrwają ok. 4 godzin.

Do miny zostaną podczepione liny i pontony wypornościowe, za pomocą których nurkowie wydobędą ją na powierzchnię wody – zapowiada ZUW. – Następnie mina zostanie podczepiona do żurawika okrętowego, podjęta z wody i przeniesiona na pokład niszczyciela min ORP Flaming. Później mina zostanie przetransportowana na jeden z poligonów morskich i zdetonowana.

W działaniach dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa ludzi na czas wydobycia i transportu miny udział wezmą Urząd Miejski w Świnoujściu, Policja, Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna, Ochotnicza Straż Pożarna, Ratownicy Wodni, Straż Miejska ze Świnoujścia.

Z informacji Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego:

Na czas wydobycia oraz transportu miny poza główki portu w Świnoujściu będą obowiązywały następujące ograniczenia:

  • Tor wodny Szczecin – Świnoujście zostanie zamknięty dla ruchu wodnego ok. godz. 00:00 w nocy z 13/14.07
  • Wejście na Zalew Szczeciński zostanie zamknięte przez służby zarówno ze strony Szczecina, jak i Świnoujścia. Od godz. 05:00 w niedzielę do czasu podjęcia miny na pokład okrętu i jej transport w kierunku wyjścia z portu Świnoujście w morze obowiązywać będzie całkowity zakaz wchodzenia do wody i ruchu wszelkich jednostek pływających na Zalewie Szczecińskim
  • Przewiduje się, że okręt przepłynie przez kanał w godzinach 08:00-09:00
  • Na czas transportu miny kanałem, planowana jest ewakuacja ludzi z obszarów położonych najbliżej nabrzeża
  • Na czas transportu miny poza port Świnoujście wstrzymane zostanie kursowanie promów na obu świnoujskich przeprawach. Mogą wystąpić też krótkotrwałe ograniczenia w ruchu pociągów

Osobom planującym podróż do Świnoujścia samochodem w niedzielę w godzinach porannych sugerujemy wybór drogi alternatywnej przez Niemcy.


fot. archiwalne zdjęcie z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża obrazujące podobną akcję, prowadzoną przez 8FOW (udostępnione przez ZUW)

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.