Minął rok 2022. Co nam się w nim zdarzyło

Rok 2022 za nami, można go zacząć oceniać. Przypominamy, co się zdarzyło podczas minionych dwunastu miesięcy. Przede wszystkim w Policach, ale nie tylko.

Działo się sporo. I chyba więcej niż w poprzednich latach, a na pewno – inaczej. Poniżej krótki przegląd najważniejszych wydarzeń. Zaznaczamy, że wybór jest całkowicie subiektywny. Są to rzeczy, które jako redakcja uznaliśmy za najbardziej istotne – niekoniecznie wiekopomne, ale część z nich na pewno wpłynie na życie mieszkańców gminy i powiatu, a część będzie miała ciąg dalszy.

Styczeń

Burmistrz zyskał nowego pełnomocnika. Został nim Witold Król – były przewodniczący polickiej rady miejskiej, który nie dostał się do rady w obecnej kadencji.

Luty

Początek miesiąca zdominowała informacja o pozwie Zakładu Wodociągów i Kanalizacji przeciwko radnemu Krystianowi Kowalewskiemu o rzekome naruszenie dóbr osobistych.
Koniec lutego to atak Rosji na Ukrainę. Mieszkańcy Polic organizują zbiórki i inne akcje pomocy dla obywateli zaatakowanego kraju.
W Trzebieży w ośrodku OSiR przygotowano miejsca dla uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy. Pierwsi dotarli tam 27 lutego.

Maj

Poruszenie wywołała informacja o projektowaniu wspólnej ze Szczecinem instalacji do zagospodarowania bioodpadów w Leśnie Górnym – przeciwko tej inicjatywie wystąpili mieszkańcy okolicy i niektórzy radni.

Czerwiec

Powróciła tradycja wspólnego świętowania Dni Polic i Dni Chemika.
Mieszkańcy gminy Police wystąpili na sesji rady miejskiej. Po raz pierwszy troje z nich postanowiło się wypowiedzieć na temat raportu o stanie gminy.

Sierpień

Zakaz kąpieli i wędkowania w Odrze. Rzeka została zatruta w jej górnym biegu, spływające nią martwe ryby dotarły do naszego województwa.

Wrzesień

Rządząca gminą Police koalicja („Gryf XXI” i KO) straciła większość w radzie miejskiej. Z „Gryfa” odeszli Artur Echaust i Sławomir Kajkowski.
Wykonawca (Strabag) wszedł na plac budowy ronda przy skrzyżowaniu Piłsudskiego i Wkrzańskiej. Inwestycja jest wykonywana w ramach tworzenia Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej.

Październik

Police dostały obietnicę niemal ćwierć miliarda dotacji na budowę obwodnicy. Na razie jednak nie wiadomo, jak ma ona przebiegać – gmina ma swoją koncepcję, GDDKiA swoją, podobnie niektórzy radni.
Powiat podpisał umowę na uporządkowanie dzikiego składowiska odpadów przy ul. Kamiennej w Policach. Posprzątanie po spółce Ecorama ma kosztować 30 milionów złotych.

Listopad

Likwidacja opłat za posiadanie psa w gminie Police.
Protest mieszkańców przeciwko budowie w Leśnie Górnym instalacji do zagospodarowania bioodpadów.

Grudzień

Do polickich Polimerów dotarła pierwsza dostawa propanu. Do testów nowej instalacji. (fot. Grupa Azoty)
Po raz pierwszy w historii polickiego samorządu rada miejska (głosami opozycji) odrzuciła projekt budżetu na następny rok.
Zakończył się (po kilkukrotnych przesunięciach terminu) remont drogi Police – Szczecin (tej przez Przęsocin).

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.