Na psychologa, pedagoga, terapeutę w szkole. Samorządom ze wsparciem

Gminy powiatu polickiego i sam powiat będą mogły dostać łącznie prawie 600 tysięcy złotych na zatrudnienie w swoich szkołach psychologów i innych specjalistów wspierających uczniów. W naszym powiecie najwięcej z tej kwoty, bo ponad 200 tysięcy, może przypaść gminie Police. Po pieniądze z tego projektu będą mogły sięgnąć wszystkie zachodniopomorskie samorządy.

O przygotowywanym konkursie dla samorządów województwa zachodniopomorskiego informował w środę (2 czerwca) w Policach radny sejmiku Wojciech Dorżynkiewicz.

– Projekt, którego jestem inicjatorem, ma na celu zapewnienie opieki psychologicznej w każdej szkole – zapowiedział Wojciech Dorżynkiewicz.

Zwracał uwagę na problem złej kondycji psychicznej dzieci i młodzieży.

– Polska zajmuje drugie miejsce w Europie pod względem prób samobójczych dzieci i nastolatków – mówił. – Czterdzieści procent nastolatków ma objawy obniżonego nastroju i symptomy depresji. A 20% ma myśli samobójcze. Przez covid, przez lockdown te problemy jeszcze bardziej się nasiliły.

Dodał, że współautorami projektu wsparcia dla samorządów w opiece psychologicznej nad uczniami są m.in. radni: Janusz Szwyd (powiat), Shivan Fate (powiat), Damian Walczak (gmina Police). Pieniądze na to przedsięwzięcie pochodzą z Europejskiego Funduszu Społecznego. To 16 milionów złotych dla wszystkich samorządów z województwa. Dysponuje nimi Urząd Marszałkowski i to on ogłosi nabór wniosków. Ma ruszyć jeszcze w czerwcu.

– Dzięki temu, że będziemy realizować ten projekt, do powiatu polickiego i do gmin z tego powiatu może trafić łącznie 588 tys. złotych – poinformował Wojciech Dorżynkiewicz. – Czy tyle trafi? Będzie zależało od samorządowców, ponieważ muszą wziąć udział w konkursie, złożyć wniosek do konkursu i o te pieniądze po prostu się postarać.

Samorządowcy z Polic już zapowiadają, że po środki sięgną.

– Dostrzegamy konieczność pomocy psychologicznej dla dzieci i młodzieży z terenu gminy Police i na pewno będziemy robili wszystko, żeby te pieniądze dla naszej gminy pozyskać – zapowiada Damian Walczak. – Bo mamy pewną świadomość życia dzisiaj: w rzeczywistości online, braku kontaktu z rówieśnikami, wielu ograniczeń, które w wieku młodzieńczym naprawdę utrudniają normalne funkcjonowanie. Ale też jako strona samorządowa stajemy na wysokości zadania, bo po raz kolejny jest tak, że my, samorządowcy, dostrzegamy problem i rozwiązujemy go na poziomie lokalnym, ale niestety takiego wsparcia centralnego ze strony rządu, skierowanego do gmin i rozdysponowanego w łatwy sposób, możliwego do realizacji, na horyzoncie nie widać.

Zgodnie z planowanym algorytmem (w zależności od liczby uczniów w placówkach prowadzonych przez dany samorząd) do Gminy Police może trafić na ten projekt 213 tys. złotych, do Kołbaskowa 80 tys. złotych, do Dobrej 177 tys. złotych a do Powiatu Polickiego 111 tys. zł.

Środki te będą mogły być przeznaczone na wynagrodzenia: psychologów, pedagogów, logopedów, doradców zawodowych, terapeutów pedagogicznych, którzy będą realizowali zadania polegające na wsparciu psychologiczno-pedagogicznym uczniów.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.