Nad Łarpią będzie piękniej. Dotacja dla Polic

Tereny nad Łarpią w Policach mają wkrótce stać się atrakcyjnym miejscem aktywnego spędzania wolnego czasu. Powstaną pomosty, tarasy, ścieżki i strefy rekreacyjne.

Będzie to możliwa dzięki unijnej dotacji. Umowę na dofinansowanie podpisali w Policach w czwartek, 30 lipca, marszałek Olgierd Geblewicz i burmistrz Władysław Diakun.

– Na Pomorzu Zachodnim mamy doskonałe warunki dla turystyki aktywnej: żeglarstwa, wypraw rowerowych oraz spływów kajakowych – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – Łarpia to idealne miejsce na odpoczynek i rekreację w otoczeniu natury, stąd tak cenna jest ta inwestycja. Dzięki niej rzeka ma szansę już wkrótce dołączyć do Odry, Drawy, Iny, Korytnicy, Parsęty czy Regi, słynnych wśród miłośników sportów wodnych.

– Ten teren był bardzo atrakcyjny przed wojną, stanowił zaplecze rekreacyjne dla mieszkańców – mówi burmistrz Polic Władysław Diakun. – Później został zaniedbany. Teraz nabierze nowego oblicza, nowego blasku.

Po rewitalizacji nad Łarpią pojawią się pomosty spacerowe, taras widokowy, stoły szachowe, strefy sprawnościowe i ścieżka rowerowa. Będzie też oświetlenie oraz cztery pomosty wędkarskie na odcinku pomiędzy przystanią żeglarską a ul. Goleniowską. Mieszkańcy zyskają nowoczesną i atrakcyjną przestrzeń z widokiem na rzekę stanowiącą prawie 6-kilometrowe boczne ramię Odry, idealne dla turystyki żeglarskiej i kajakowej.

Koszt przedsięwzięcia gmina oszacowała na 6,6 mln zł. Urząd Marszałkowski dołoży do inwestycji 4 mln zł. Prace przy projekcie mają rozpocząć się już w sierpniu i potrwać najwyżej do grudnia 2021 roku.

Na zdjęciu: wizualizacja terenów nad Łarpią po rewitalizacji (autor – Urząd Miejski w Policach).

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.