Nie tylko szkoły zawieszone. Bez imprez, bez świetlic, bez zajęć w Miejskim Ośrodku Kultury

Od jutra (czwartek, 12 marca) nie będzie zajęć w Miejskim Ośrodku Kultury w Policach. Nie będzie też działać Biblioteka (budynek główny i jej filia). Imprezy nie odbędą się w sołectwach i radach osiedlowych. Zawieszone jest także działanie świetlic sołeckich oraz osiedlowych. Co najmniej do 25 marca.

O odwołanych zajęciach w żłobkach, przedszkolach i szkołach już pisaliśmy.

– Od dziś odwołane są także wszelkie zgromadzenia i spotkania oraz rozgrywki – podkreśla burmistrz Polic Władysław Diakun. – Jeżeli kluby sportowe będą uczestniczyły w jakichś zawodach, to na ich odpowiedzialność, ale widzów na trybunach nie będzie.

Wszystkie imprezy w gminie mają być odwołane nawet dłużej, niż obecnie nakazują rządowe wytyczne – bo nawet do końca marca.

– Powstrzymujemy się generalnie od grupowych spotkań na terenie naszej gminy do końca marca – mówi Jakub Pisański, wiceburmistrz. – Odwołanie imprez (do końca marca) dotyczy także jednostek pomocniczych gminy, a więc wszystkich sołectw i rad osiedlowych.

Burmistrz poinformował też, że zaplanowane na 18 kwietnia Transgraniczne Targi Gospodarcze zostają przesunięte na inny termin, prawdopodobnie na połowę września (ale o dokładnym terminie jeszcze poinformuje).

W miarę normalnie mają za to pracować gminne urzędy i instytucje, także Ośrodek Pomocy Społecznej. Trzeba się jednak liczyć z tym, że urzędnicy będą w zmniejszonym składzie, bo wśród nich są także rodzicie, którzy na czas zamknięcia żłobków, przedszkoli i szkół muszą zapewnić opiekę swoim dzieciom. Burmistrz zaoferował im także możliwość pracy zdalnej. Dlatego prośba do mieszkańców, aby w tym czasie załatwiali osobiście tylko najpilniejsze sprawy, a to, co możliwe, telefonicznie lub drogą elektroniczną (także opłaty i przelewy).

– Nasi urzędnicy i pracownicy jednostek podległych mogą pracować zdalnie dzięki środkom łączności, przez Internet – tłumaczył Władysław Diakun. – Urząd Miejski będzie pracował cały czas, chociaż może z mniejszą obsadą. Chcemy zagwarantować wszelkie usługi na rzecz naszych petentów, tutaj w urzędzie, i w innych jednostkach podległych.

Burmistrz zapewnił też, że obecnie nie ma powodów do niepokoju.

– W tej chwili jest raczej spokojnie, sytuacja jest opanowana, czuwamy nad wszystkim, monitorujemy – mówił. – Co będzie jutro i pojutrze, to się okaże. Będziemy się dostosowywać do każdej sytuacji, która wyniknie.

Naczelnik Wydziału Oświaty i Kultury UM w Policach podkreślił, że obecne działania (m.in. zamykanie szkół i przedszkoli) to profilaktyka.

– Liczymy na odpowiedzialność rodziców – mówi Witold Stefański. – W interesie dziecka jest, żeby unikać zgromadzeń, skupisk ludzi.

Informacje dotyczące załatwiania spraw w Urzędzie Miejskim w Policach można uzyskać pod numerem telefonu 91 43 11 830.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.