Nowa karetka też dla Polic. Tym razem żółta

żółta karetka

Cztery nowe karetki powiększyły flotę Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie. Jedna z nich trafi do Polic. Nowe ambulanse mają żółtą karoserię – od stycznia 2028 r. wszystkie auta funkcjonujące w Systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego mają tak wyglądać.

Nowe pojazdy to karetki marki Mercedes Benz. Każda z nich jest wyposażona w: defibrylator, respirator, ssak akumulatorowy, pompę infuzyjną, krzesło transportowe oraz platformę do mechanicznego ucisku klatki piersiowej.

Na zakup ambulansów wraz ze specjalistycznym sprzętem przeznaczono ponad 2,6 mln zł. Koszt pojedynczego auta wyniósł ponad 600 tys. zł.

– Wsłuchując się w głos wirusologów, którzy na jesień przewidywali drugą falę zachorowań na COVID-19, już w lipcu zdecydowaliśmy o przeznaczeniu kolejnych unijnych funduszy na walkę z koronawirusem – podkreśla Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego. – Ze środków skorzystało 27 placówek medycznych w regionie, w tym także zachodniopomorskie pogotowie. WSPR zdecydowała o nabyciu nowych ambulansów. To szczególnie ważny zakup, bo w dobie koronawirusa ratownicy medyczni spieszą z pomocą dużo częściej. Karetki są w ruchu całą dobę, a dodatkowo bardzo często są poddawane dekontaminacji.

Jak informuje WSPR, nowe pojazdy wyjadą do akcji ratujących ludzkie życie w Policach, Gryfinie, Goleniowie i Gryficach.

Wnętrze nowej karetki

Nowe ambulanse są żółte. To pierwsze karetki z taką karoserią należące do WSPR w Szczecinie. Jest to zgodne z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, które wskazuje, że od stycznia 2028 roku wszystkie auta funkcjonujące w Systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego mają mieć ujednolicony żółty kolor i oznakowanie.

– Nowoczesne, sprawne ambulanse pozwalają naszym zespołom ratownictwa medycznego na szybkie dotarcie do pacjentów potrzebujących pomocy – mówi dyrektor WSPR w Szczecinie Roman Pałka. – W czasie pandemii wykorzystujemy większą liczbę ambulansów, ponieważ aktualnie oprócz 82 karetek funkcjonujących w systemie, mamy także 17 ambulansów przeznaczonych do przewozu pacjentów zakażonych koronawirusem, 5 karetek wymazowych oraz 5 karetek komercyjnych.

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego ma obecnie 143 specjalistyczne pojazdy. W 2019 roku ambulanse WSPR w Szczecinie wyjeżdżały na ratunek ponad 170 tys. razy. Przejechały ponad 4 mln km.

fot. WSPR w Szczecinie

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.