Nowe ograniczenia w strefie żółtej, czyli m.in. w powiecie polickim

Nowe zasady będą obowiązywały od najbliższej soboty (17 października) w strefach żółtej i czerwonej. A przypomnijmy, że powiat policki (podobnie jak Szczecin) od poprzedniej soboty jest w strefie żółtej. Będzie więcej ograniczeń.

– Nie jesteśmy skazani na wybór albo brak obostrzeń, albo całkowity lockdown – powiedział premier Mateusz Morawiecki. – Jest droga pośrednia, droga zdroworozsądkowa, która jednak zakłada szereg rygorów, szereg obostrzeń. I zakłada, że wszyscy będziemy tych obostrzeń przestrzegali.

Apelował przede wszystkim o pozostanie w domu, jeśli jest to możliwe.

– Podstawowe zalecenie, to które znamy z wiosny, musi do nas wrócić dzisiaj: zostań w domu – tłumaczył. – Jeżeli ktoś może pracować zdalnie, niech pracuje zdalnie.

W strefie żółtej działalność gastronomiczna będzie możliwa w godz. 6-21. Zajęty będzie mógł być najwyżej co drugi stolik. Poza tymi godzinami będzie możliwe wydawanie posiłków tylko na wynos.

Podróż transportem publicznym będzie ograniczona do 50% miejsc siedzących lub do 30% liczby wszystkich miejsc.

W imprezach okolicznościowych, takich jak np. wesela, będzie mogło wziąć udział maksymalnie 20 osób – bez możliwości zabawy tanecznej. Uwaga: ta zmiana obowiązuje od 19 października.

Zgromadzenia publiczne zostają ograniczone do 25 osób.

W uroczystościach religijnych będzie mogła uczestniczyć maksymalnie 1 osoba na 4 m kw.

Szkoły wyższe i ponadpodstawowe przechodzą w tryb nauczania hybrydowego.

Wydarzenia sportowe będą się odbywały bez publiczności. Wydarzenia kulturalne – do 25% widowni.

Zawieszona zostaje działalność basenów, aquaparków, siłowni.

W strefach czerwonych ograniczenia są jeszcze większe. Ale one nie dotyczą powiatu polickiego.

UWAGA: Zgodnie z rozporządzeniem z 16 października 5 osób na 1 kasę to zapis dla placówek do 100 m kw. W większych sklepach obowiązuje limit 1 osoby na 15 m kw. powierzchni. Na razie (według stanu na 17 października) dotyczy to tylko strefy czerwonej.

grafika: KPRM

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.