O koronawirusie na sesji powiatowej. Sytuacja pod kontrolą

– W tej chwili nie ma co panikować, bo nie ma stwierdzonych przypadków koronawirusa w województwie, a także w kraju – mówi Henryka Ewa Buciak, Powiatowy Inspektor Sanitarny w Policach. -Teraz mamy dużo zgłoszeń grypy. I cały czas kontrolujemy sytuację.

Inspektor przedstawiała aktualną sytuację na piątkowej (28 lutego) sesji powiatowej.

– Z wszystkimi osobami, które do nas dzwonią, prowadzimy wywiad i na tej podstawie oceniamy, czy osoba powinna pojechać do szpitala zakaźnego, gdzie otrzyma pomoc i badania, czy też wystarczy obserwacja w domu.

Niepokoić powinny: wysoka temperatura, kaszel, duszności, zwłaszcza gdy możliwy był kontakt z osobami zakażonymi (np. z powracającymi z krajów, w którym ten wirus się rozprzestrzenia).

– Dzisiaj w Polsce i w województwie nie ma przypadku potwierdzonego – podkreśla inspektor. Czekamy jeszcze na wyniki badań pobranych w ubiegłym i w tym tygodniu. – W naszym powiecie jest jedno dziecko (było we Włoszech), które wymaga szczególnego nadzoru, bo miało chorobę nowotworową, były pobrane do badań próbki. I dzisiaj (28 lutego – red.) powinny być wyniki, ale z posiadanych informacji wynika, że stwierdzono grypę. Skoro jest grypa, to raczej wykluczony koronawirus.

Sanepid cały czas aktualizuje procedury, zgodnie z wytycznymi m.in. Ministerstwa Zdrowia. Przekazuje je do szkół, przedszkoli, żłobków…

Cały czas z pytaniami związanymi z podejrzeniem koronawirusa można się zwracać do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej lub dzwonić na infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia – 800-190-590, działa całodobowo, przez siedem dni w tygodniu.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.