Mieszkańcy Sławoszewa chcą bezpiecznej drogi

Mieszkańcy Sławoszewa domagają się poprawy bezpieczeństwa drogowego w swojej miejscowości. W piątek (28 lutego) ich reprezentant przedstawił sprawę radnym powiatu polickiego.

– Mamy problem z bezpieczeństwem na drodze powiatowej, która biegnie przez naszą miejscowość – mówił w imieniu mieszkańców Grzegorz Nowicki. – To chyba jedyna miejscowość w gminie Dobra, która nie ma chodnika. Jest też bardzo długa prosta, na której wielokrotnie jest przekraczana prędkość. Mimo apeli mieszkańców, dotyczących bezpieczeństwa na tej drodze, czyli wprowadzenia ograniczeń prędkości oraz innych, fizycznych środków spowolnienia ruchu, sytuacja się nie poprawiła.

Tłumaczył też, że w Sławoszewie jest miejsce na wykonanie chodnika z dwóch stron jezdni, choć w niektórych miejscach byłby on węższy niż 2 metry. I przypomniał, że droga była ostatnio modernizowana w 2007 r.

– Od tego momentu mieszkańców przybyło także w ościennych miejscowościach, a kierujący przejeżdżają przez naszą miejscowość nagminnie łamiąc przepisy ruchu drogowego.

Dlatego 115 dorosłych mieszkańców Sławoszewa podpisało się pod żądaniem działań na rzecz bezpieczeństwa pieszych w ich miejscowości. Chodzi o drogę powiatową nr 3911Z.

– Żądamy zastosowania fizycznych środków uspokojenia ruchu drogowego w postaci wyniesienia całych skrzyżowań ponad poziom drogi (nie chodzi nam o spowalniacze, chociaż można i je zastosować), wysp wjazdowych, znaków poziomych wskazujących na ograniczenie prędkości, ograniczenia prędkości do 40km/h na terenie całej miejscowości Sławoszewo, budowy chodnika wzdłuż tej drogi powiatowej oraz wprowadzenie monitoringu na mostku Sławoszewo-Grzepnica – powiedział Grzegorz Nowicki. – Niejednokrotnie tam jeżdżą samochody, które ważą po 40-50 ton, choć dopuszczalna masa całkowita to 10 ton.

Starosta Andrzej Bednarek zapowiedział, że temat będzie analizowany, ale też przyznał, że jest problem finansowy.

– Tak naprawdę główną przyczyną są pieniądze – powiedział. – Bo sytuacji, gdzie przy drogach powiatowych rozwinęły się osiedla, jest więcej. W gminie Police mogę wymienić Siedlice, Tatynię, w Kołbaskowie to prawie każda z dróg powiatowych łącząca miejscowości i osiedla. Ale deklaruję, że będziemy podejmować działania i informować o ich efektach.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.