Osoby bezdomne. Gdzie po pomoc

Na terenie gminy Police przebywa około 90 osób bezdomnych. Mniej więcej połowa w schronisku prowadzonym przez Stowarzyszenie „Feniks”. Ale spora grupa na działkach, w pustostanach, na klatkach schodowych, w piwnicach, a nawet pod gołym niebem (nocują w wiatach śmietnikowych czy nawet w osłoniętych zaroślami miejscach). A noce są coraz zimniejsze…

Warto więc przypomnieć, że w Policach jest miejsce, w którym mogą się ogrzać, schronić przed chłodem, posilić.

Zdecydowana większość osób bezdomnych z terenu gminy znana jest pracownikom tutejszego Ośrodka Pomocy Społecznej i strażnikom miejskim. Każdej zimy wielokrotnie docierają oni do miejsc, w których najczęściej przebywają bezdomni – zachęcają do skorzystania z prawa do pobytu właśnie w schronisku.

– Ale nie wszyscy chcą pójść do schroniska – przyznaje Anna Twardziak, specjalista pracy socjalnej w Dziale Usług dla Osób Bezdomnych w OPS w Policach. – Niektórzy nie chcą się dostosować do obowiązującego w schronisku regulaminu. Ale i tak mogą tam skorzystać z gorącego posiłku na podstawie decyzji wydanej przez Ośrodek Pomocy Społecznej. Część przychodzi więc wyłącznie na te gorące posiłki.

Dla każdego dostępna jest też, przez całą dobę, ogrzewalnia. Można z niej korzystać bez żadnego skierowania, bez formalności.

– Jak jest taka mocna zima, to mogą pójść na noc do tej ogrzewalni – mówi Marta Tokarski, dyrektor OPS. – Tam mogą się napić gorącej herbaty, mogą się wykąpać, przebrać, ogrzać.

Ogrzewalnia działa od początku października do 21 kwietnia – czyli przez cały sezon jesienno-zimowy. Znajduje się przy schronisku – przy ul. Fabrycznej 21A w Policach. Prowadzi je Stowarzyszenie „Feniks” na podstawie umowy z gminą.

W schronisku obecnie przebywa 47 osób. Miejsc jest dla 50.

– Ale w okresie jesienno-zimowym, w razie potrzeby, jest możliwość dostawienia łóżek – zapewnia Anna Twardziak. – Potrzebujący schronienia nie zostaną odesłani z powodu wyczerpania miejsc.

W te najchłodniejsze dni nikt nie powinien pozostawać obojętny, gdy widzi osoby bez możliwości schronienia się przed mrozem. To zagrożenie dla ich zdrowia i życia. W niektórych sytuacjach reakcja musi być szybka i zdecydowana.

– Jeżeli widzimy osobę bezdomną, która jest nieprzytomna, to oczywiście jak najszybciej powinniśmy powiadomić pogotowie ratunkowe – mówi dyrektor OPS. – Bo bardzo prawdopodobne, że musi ona trafić do szpitala, a nie do schroniska. A ważny jest czas.

W pozostałych przypadkach o osobach bezdomnych, pozostających w warunkach zagrażających ich zdrowiu i życiu, można informować:

  • policką straż miejską, tel. 91 31 76 272
  • policję w Policach, tel. 91 42 47 511
  • pogotowie zimowe w Policach (Stowarzyszenie „Feniks”), ul. Fabryczna 21A, tel. całodobowy 530 898 528
  • pogotowie zimowe w Szczecinie (Stowarzyszenie „Feniks”), ul. Zamknięta 5, tel. całodobowy 91 421 61 22

One Thought to “Osoby bezdomne. Gdzie po pomoc”

  1. […] gdzie można szukać schronienia przed zimnem, gdy nie ma się własnego, już pisaliśmy – w Policach działa schronisko dla osób bezdomnych, jest też ogrzewalnia. Można również skorzystać z magazynu odzieży prowadzonego przez Ośrodek Pomocy Społecznej i […]

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.